Kako je kralj Čarls doveo Montija Pajtona u Bundestag

Britanci kažu da je njihov kralj šarmirao Nemce svojim istorijskim govorom u Nemačkoj

Bitlsi, Monti Pajton, Džordž Fridrih Hendl i kraljica Elizabeta našli su se u istorijskom govoru kralja Čarlsa, koji je, kako pišu britanski mediji, izazvao u Bundestagu salve smeha i oduševljenje zbog monarhove duhovitosti.

Nemački smisao za humor nama možda jeste nepoznanica, ali, kralj Britanije očigledno je uspeo da podiđe njihovom ukusu besprekorno "šaltajući" između engleskog i nemačkog, pa je tako, osvojio i dvominutne ovacije.

"Prvi britanski suveren koji se obratio Bundestagu na zasedanju, u obraćanju dugom 23 minuta dirljivo je govorio o ljubavi svoje pokojne majke prema Nemačkoj i pohvalio obe nacije za zajedničke napore da pruže veoma dobrodošlu i veoma važnu vojnu podršku Ukrajini, kada se "pošast rata" vratila u Evropu", opisao je "Telegraf".

Uprkos istorijskoj podeli dveju zemalja, veza Nemačke i Velike Britanije je, kako kaže Čarls, opstala jer su se "poslednjih pedeset godina smejali zajedno, i jedni drugima i jedni sa drugima".

"Nemački ambasador komedije, Hening Ven, u Britaniji nam je omogućio razumevanje nemačkih čudaka, pošto je Monti Pajton doveo naše čudake ovde. Kao i svim stari prijatelji u trenucima, toplina naše veze dozvoljava mali osmeh jedno drugom na račun", rekao je Čarls.

Parlamentarci su, kako to opisuje "Telegraf", "urlali od smeha", kada je dodao da se milioni Britanaca "dive živoj kulturi i noćnom životu Berlina".

Monarh se takođe našalio na račun rivalstva na fudbalskom terenu, hrabro pomenuvši nedavni poraz britanskih "Lavica" od nemačkog ženskog tima na Euru 2022.

"Novije generacije možda misle jednako o Bitlsima ili Kraftverku, kao što misle o Bramsu ili Bajronu, ali mreže kulturnih veza su jake kao i uvek", rekao je on osvrćući se na Šekspira, Tarnerove slike Rajne, "pionira turizma“"Tomasa Kuka, ali i Džordža Fridriha Hendla. Ovaj Nemac, koji je "umro kao Britanac", uveličaće i Čarlsovo krunisanje u Vestminsterskoj opatiji, isto kao što je bilo i na krunisanju njegovih sedam predaka.

Najveći smeh je, međutim, bio rezervisan za referencu na britansku komediju iz 1963. pod nazivom "Večera za jednog".

Skeč, koji je veoma popularan u Nemačkoj i koji se emituje na televiziji svake Nove godine, prikazuje batlera koji se sve više opija dok pomaže svom poslodavcu da proslavi njegov 90. rođendan glumeći uloge njegovih pokojnih prijatelja, koji poslušno ispijaju čaše šerija, vino, šampanjac i porto.

To ne "daje baš tačan utisak o modernoj Britaniji", insistirao je kralj, ali "je, znam, sastavni deo nemačke srećne Nove godine".

Tagesšau, ugledni nemački emiter, nazvao ga je "kraljem koji razume nemački humor i vešto ga koristi", a čak su i poslanici krajnje levice koji su kritikovali posetu pokazali svoje priznanje aplaudirajući Čarlsu.

Nemački stručnjak za aristokratiju Leonhard Horovski je takođe istakao kraljeve porodične veze sa Nemačkom, rekavši da je "Čarls čak više fokusiran na Nemačku nego njegova majka, jer potiče od Hoencolerna (Kajzerove porodice) preko svog oca. On je monarh sa najbližim porodičnim odnosima sa Nemačkom od Prvog svetskog rata".

Kralj se zabavljao i ranije tokom dana.

Zamenio je, recimo, malo meda iz Bakingemske palate za korpu nemačkog meda, na pijaci organske hrane ćaskao sa vlasnicima tezgi, i igrao stoni fudbal u Izbegličkom centru Tegel u Berlinu.

Pridružio se predsedniku Frank-Valteru Štajnmajeru da posmatra kako zajednički nemačko-britanski inženjerijski bataljon - prva kombinovana vojna jedinica u više od dva veka - postavlja most preko kanala Oder-Havel 30 milja severno od Berlina, a zatim je pokušavao da napravi tradicionalni nemački sir na farmi u Branderburgu.