Italijanski regulator naredio je zabranu sve popularnijeg Čet GPT-a zbog navodnih kršenja privatnosti.
Nacionalna uprava za zaštitu podataka saopštila je da će odmah blokirati i istražiti navode da "OpenAI", američka kompanija koja stoji iza popularne platforme veštačke inteligencije, na nedozvoljen način obrađuje podatke italijanskih korisnika, prenosi "Politiko".
Italijanske vlasti su saopštile da kompanija nema pravnu osnovu za "masovno prikupljanje i skladištenje ličnih podataka zarad obučavanja algoritma", a dodaju i da kompanija netačno obrađuje podatke, navodi briselski portal.
Takođe se ističe da "OpenAI" ne proverava starost korisnika i izlaže "maloletnike apsolutno neprikladnim odgovorima koji nisu u skladu sa stepenom njihovog razvoja i nivoom samosvesti".
Pozivi da se suspenduje izdavanje novih verzija Čet GPT-a i da se istraži američki proizvođač "OpenAI" zbog potencijalnog ugrožavanja privatnost, sajber bezbednost i dezinformacija rastu sa obe strane Atlantika.
Više od 1.000 stručnjaka i istraživača veštačke inteligencije (AI) pozvalo je da se momentalno zaustavi razvoj naprednih AI modela na najmanje šest meseci, kako bi se implikacije i opasnosti od upotrebe sistema poput GPT-4 mogle valjano proučiti i ublažiti.
Taj zahtev je postavljen u otvorenom pismu koje su potpisali neke od vodećih figura u oblasti veštačke inteligencije, uključujući Ilona Maska, koji je suosnivač istraživačke laboratorije "OpenAI", odgovorne za programe Čet GPT i GPT-4, Emad Mostak, koji je osnovao londonski "Stabiliti AI", suosnivač "Epla" Stiv Voznijak, ali i Jošua Bengio, čovek za koga se govori da je "kumovao" veštačkoj inteligenciji, i Stjuart Rasel, jedan od najistaknutijih pionira u tom polju.
Među potpisnicima su i inženjeri iz "Amazona", "Gugla", "Majkrosofta", ali i mnogi akademici, a autore koordiniše neprofitna organizacija pod nazivom Institut budućnosti za život, prenosi "Gardijan".