Svet

"Fajnenšel tajms": Zbogom, Sana

Popularnost koju je finska premijerka uživala u svetu nije joj pomogla da zadrži funkciju; Glasači su odlučili da poverenje poklone finskim desničarima
"Fajnenšel tajms": Zbogom, Sana© Tanjug/AP Photo/Sergei Grits

Sana Marin važila je za najpopularnijeg finskog premijera van Finske, ali joj to nije ni malo pomoglo da na izborima zadrži vlast. Možda zato što nisu glasale njene inostrane pristalice, već finski narod.

Socijaldemokrate koje Sana Marin predvodi, gotovo su se obrukale osvojivši treće mesto na izborima i 43 mesta u parlamentu koji broji 200 članova- za pet manje od konzervativne Nacionalne koalicione partije i tri manje od populističkih antiimigracionih Finaca. 

"Poraz tridesetsedmogodišnje Marin verovatno će zaprepastiti mnoge čitaoce koji finsku politiku ne prate izbliza. Iako je ona kao jedan od najmlađih svetskih lidera i doajen evropske levice, međunarodno cenjena zbog svojih progresivnih stavova, pune podrške Ukrajini i uspešne kampanje za članstvo Finske u NATO-u, ona je na kraju propala zbog postupanja sa domaćom privredom", konstatuje "Fajnenšel tajms" u tekstu nazvanom "Zbogom Sana"

Nervoza zbog ekonomije nadjačala je sva druga pitanja u glasačkoj kutiji, a Finci su, dakle, glasali imajući na umu porast državnog duga. Sana Marin nije imala nameru da štedi, pa je kampanju zasnivala na obećanjima nastavka ulaganja u rast, dok su njeni protivnici s desnog spektra prioritet videli u smanjenju državne potrošnje.

"Moramo popraviti našu ekonomiju. Mi smo jasna alternativa levičarskoj vladi", rekao je sinoć vođa NCP-a i najverovatniji naslednik Sane Marin, Peteri Orpo. 

Ali čak i ako izgleda da će Marin izgubiti svoje mesto za stolom samita Evropskog saveta, nije potpuno nemoguće da ona na kraju ostane u vladi, dodaje "Fajnenšel tajms", podsećajući da je Orpo rekao je da je otvoren za različite koalicione partnere, uključujući SDP Sane Marin, pa i Finsku partiju.

Bez obzira na to šta bude njena politička budućnost, jasno je da je Marin već ušla u istoriju prešavši put od kasirke, do premijerke koja je uz to i jedan od mladih lidera Svetskog ekonomskog foruma iz Davosa.

U fotelju šefa vlade sela je sa 34 godine i postala najmlađa premijerka na svetu kao i najmlađa premijerka u istoriji Finske. Otkako je preuzela premijersku funkciju od prethodnika Antija Rinea, Marin je viđena kao svetlo na evropskoj levici u trenutku kada je toj političkoj opciji bila preko potrebna nova energija.

Si- En- En je svojevremeno pisao da je Marin sa svojom skromnom prošlošću i humanitarnom politikom, označena kao protivotrov drugim moćnim svetskim liderima. Mnogi su je poredili i sa progresivnom premijerkom Novog Zelanda Džasindom Ardern, koja je stupila na dužnost sa 37 godina.

Sana je, međutim, uprkos poslovnim sličnostima, čini se, vodila zanimljiviji privatni život. Zato ne treba zaboraviti koliko je opadanju popularnosti Sane Marin doprineo i njen, pomalo raskalašan stil života.

Finska premijerka Sana Marin izvininjavala se svojevremeno zbog kontroverzne fotografije snimljene u njenoj rezidenciji, na kojoj su dve žene koje se ljube, sa podignutim majcama i otkrivenim grudima preko kojih piše "Finska".

Isplivavale su u javnost i snimci na kojima se videlo kako je plesala, pevala i provodila se, a ona je to pravdala da je "samo čovek" i da i ona nekad čezne za zabavom.

Opozicioni lideri nisu bili zadovoljni tim objašnjenjem, pa su je tako pozvali da se testira na droge, ali, kako je objavljeno, rezultati premijerke su bili čisti.

image