Bajdenova administracija otkazala je planiranu posetu Pekingu državnog sekretara Entonija Blinkena u februaru nakon što se na ameirčkom nebu pojavio kineski špijunski balon, kako su ga nazvale SAD, ali od tada pokušava da obnovi razgovore na visokom nivou.
To uključuje pokušaje da se ponovo zakaže Blinkenova poseta Kini, kao i da se dogovore druge posete visokih američkih zvaničnika i telefonski poziv predsednika Džozefa Bajdena i kineskog kolege Si Đinpinga, rekao je neimenovani američki zvaničnik "Politiku".
Ali Kina odbija takve napore SAD, što može imati veze i sa dramom oko najavljenog susreta u Kaliforniji tajvanske predsednice Caj Ing-ven i predsedavajućeg Predstavničkog doma Kongresa Kevina Mekartija.
"Ono što je bila obostrana želja da stabilizuju poljuljani odnosi postalo je mnogo više vašingtonsko istupanje i kinesko povlačenje".
Peking je veoma nezadovoljan najavama prodaje američkog naoružanja Tajvanu i zvaničnim kontaktima za koje Kina kaže da ohrabruju tajvanske elemente koji se zalažu za nezavisnost. SAD imaju svoje granice u diplomatskim nastojanjima, a najočigledniji primer toga je otkazivanje Blinkenove posete. Međutim, američki zvaničnici nazvali su tu odluku odlaganjem posete i istakli da ne žele da prekinu odnose s Kinom. Peking, s druge strane, upozorava da je predstojeći susret Caj-Mekarti neprihvatljiva eskalacija.
Brzina i entuzijazam sa kojim će se Kina angažovati u kontaktima na visokom nivou sa američkim zvaničnicima zavisiće od toga kako će susret Mekartija i Caj biti predstavljen svetu.
"Ako ta poseta bude isuviše zvanična sa Caj u ulozi predsednice države za koju Kina odbija da postoji, Peking bi mogao dalje da zahladi odnose sa visokim zvaničnicima SAD. Caj i Mekarti moraju da izvedu to delikatno: da se pokaže solidarnost bez davanja Pekingu razloga da pretera u reakciji".
Kina ima tvrd stav i po pitanju telefonskog razgovora Bajdena i Sija.
Savetnik za nacionalnu bezbednost SAD Džejk Saliven rekao je novinarima prošlog meseca da se Bela kuća nada da će uspeti da dogovori razgovor posle 13. marta i godišnje skupštine kineskog parlamenta. Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova naglasilo je da Peking ne žuri u zakazivanju razgovora dvojice predsednika. Portparol ministarstva Vang Vebin izjavio je da bi SAD trebalo da pokažu iskrenost kako bi se američko-kineski odnosi popravili.
Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi izjavio je da SAD žele da ugovore razgovor Bajdena i Sija telefonom, kao i da su radi da organizuju posete Kini ministarke finansija Dženet Jelen, trgovine Đine Rajmondo i Blinkena. Kinesko Ministarstvo trgovine saopštilo je da pozdravlja planove da Jelen poseti Kinu, kao i da su otvoreni za posetu Rajmondove, ali nije navedeno kada bi do susreta moglo i doći.
Povremeno ima kontakata najviših zvaničnika dve zemlje, ali ne u dovoljnoj meri da bi se moglo govoriti o sadržajnom dijalogu.
Salivan je prošle nedelje razgovarao sa najvišim kineskim diplomatom Vang Jijem, "i to je važan kanal, ali se retko koristi" zbog osetljivosti takve komunikacije, primetio je bivši državni zvaničnik.
Podseća se i da su kineski zvaničnici odbili zahtev SAD da ministar odbrane Lojd Ostin razgovara sa svojim kolegom nakon epizode sa "kineskim špijunskim balonom".
Bilateralna vojna komunikacija i dalje je otežana, američki zvaničnici smatraju da je uzrok tome odbijanje Pekinga da se angažuje sa SAD na razvoju pouzdanih sistema koji bi pomogli u sprečavanju da incident u Južnom kineskom moru preraste u vojnu krizu.
Navesti Kineze da ostanu u redovnoj, smislenoj komunikaciji bio je izazov za administraciju otkako je Bajden preuzeo dužnost. Čak i kada postoje kontakti, često oni proizvode malo konkretnih efekata, što je dovelo do toga da američki zvaničnici žude za kontaktima na višem nivou, posebno sa Sijem, zaključuje se u tekstu.