Izvršni direktor Tvitera Ilon Mask sukobio se sa Bi-Bi-Sijem označivši britanski servis kao "medijsku organizaciju koju finansira vlada". Bi-Bi-Si poriče da je uzimao državni novac, a njegovi branioci tvrde da se finansiranje od britanske vlade razlikuje od finansiranja od britanske javnosti.
Tviter je ranije ove nedelje postavio oznaku na glavnom nalogu Bi-Bi-Sija, nakon što je američkom emiteru En-Pi-Aru (NPR) okačio sličnu oznaku koja ga opisuje kao "medij koji je povezan sa državom SAD". Dok je Tviter ranije rezervisao takve oznake za strane medije - poput RT-a i kineskog Si-Dži-Ti-Ena, Mask je rekao da je ista oznaka za En-Pi-Ar "tačna".
Oznaka En-Pi-Ara je promenjena u "mediji koje finansira vlada" nakon negodovanja američkih liberala.
Bi-Bi-Si se naljutio jer su dobili oznaku. "Razgovaramo sa Tviterom da rešimo ovaj problem što je pre moguće", naveo je emiter u saopštenju u nedelju. "Bi-Bi-Si jeste, i uvek je bio, nezavisan. Finansira nas britanska javnost preko naknade za licencu."
Na Tviteru, Bi-Bi-Sijevi branioci su objasnili da je oznaka zapravo dokaz da je medij nezavisan. Bi-Bi-Si, tvrdi izveštač "Dedlajna" Džejk Kanter, "finansira britanska javnost kroz sistem poznat kao naknada za licencu. Funkcionisanje i uređivačke odluke Bi-Bi-Sija su potpuno nezavisni od vlade".
Međutim, komentatori su istakli da je naknada za licencu "u svemu osim po imenu državni porez".
Naknada koju je odredila vlada je godišnja uplata od 159 funti (197 dolara) koju plaća svako domaćinstvo sa televizorom ili uređajem koji može da prima TV signal. Bi-Bi-Si angažuje izvođače da posete domove osumnjičenih utajivača, a one koji odbiju da plate mogu biti krivično gonjeni. Oko 45.000 ljudi godišnje bude krivično gonjeno zbog neplaćanja dozvole, izvestio je prošlog meseca britanski "Telegraf".
Britanska kancelarija za nacionalnu statistiku klasifikuje taksu kao porez, a Bi-Bi-Si kao deo "sektora centralne vlade" britanske privrede.
Pored utvrđivanja troškova TV licence, vlada direktno finansira svetski servis Bi-Bi-Sija i odeljenje "Medijska akcija". Ovo odeljenje, koje takođe finansiraju vlade SAD, Kanade, Norveške, Švedske, EU, UN i Fondacija Bila i Melinde Gejts, snabdeva dve desetine zemalja u razvoju "informacijama kojima mogu da veruju", navodi se na sajtu britanskog servisa.
Dok je Bi-Bi-Si naveo da je urednički nezavisan, interne komunikacije koje je "Gardijan" objavio prošlog meseca pokazuju da su njegovi urednici tražili od novinara da izbegavaju korišćenje termina "zaključavanje" kada govore o vladinom odgovoru na pandemiju kovida-19, po direktnom nalogu vlade. Štaviše, novinarima je naloženo da budu kritičniji prema opozicionoj Laburističkoj partiji zbog pritužbi vlade.