Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici, u interesu Kijeva, teraju treće zemlje da krše međunarodne standarde u oblasti snabdevanja oružjem, zahtevajući da se proizvodi sovjetsko i rusko naoružanje bez dozvole Moskve, rekao je stalni predstavnik Rusije pri Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja na sednici Saveta bezbednosti UN.
Kako je istakao stalni predstavnik, Rusija je u više navrata sazivala sastanke Saveta bezbednosti UN u vezi sa opasnim posledicama "pumpanja" kijevskog režima oružjem koje jasno ilustruje rizike kršenja preuzetih obaveza u oblasti kontrole oružja.
Među takvim rizicima, Nebenza je naveo eroziju međunarodnog prava u oblasti isporuka oružja.
"Stalno kršenje bilateralnih sporazuma, koji uključuju zabranu reeksporta i proizvodnju oružja i tehnologija radi izvoza u treće zemlje, bez dozvole zemlje-isporučioca oružja, protivno je fundamentalnoj praksi u oblasti snabdevanja vojnom opremom", rekao je stalni predstavnik.
Prema njegovim rečima, tajne isporuke oružja određenim regionima preko trećih zemalja dodatno iskrivljuju sliku o tokovima naoružanja u svetu i smanjuju transparentnost u ovoj oblasti.
"Nažalost, zapadne zemlje ne samo da se ne bore protiv ovakvih kršenja, već ih i podstiču. SAD i njeni saveznici vrše pritisak na treće zemlje, zahtevajući da krše takve sporazume sa Rusijom i drugim državama u interesu povećanja isporuka oružja Kijevu", naglasio je Nebenzja.
On je podsetio da je 30. novembra 2022. godine američki državni sekretar Entoni Blinken direktno najavio pokretanje proizvodnje borbenih sistema, sovjetskog tipa u preduzećima u istočnoevropskim državama. Međutim, međuvladini sporazumi sa tim zemljama predviđaju da se proizvedeni proizvodi ne mogu izvoziti, bez pisane saglasnosti SSSR-a ili Rusije, kao njegovog naslednika.
"Dakle, takve akcije predstavljaju direktno kršenje fundamentalnih međunarodnih normi u oblasti kontrole konvencionalnog naoružanja, bez obzira na to kojim ciljevima se objašnjavaju", zaključio je Nebenzja.