Kineske vojne vežbe pretnje za Tajvan: "Apsurdna ideja" (VIDEO)
Kineske vojne vežbe u blizini Tajvana koje su pokrenute prošle nedelje ne bi trebalo da se doživljavaju kao "odmazda" za posetu predsednice Cai Ing-ven Sjedinjenim Državama, objasnio je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin.
Vanga je tokom dnevnog brifinga u ponedeljak jedan strani dopisnik upitao da li vežbe predstavljaju pretnju za Tajvan, dok je on ovu ideju odbacio kao "apsurdnu."
Prava opasnost za mir u regionu dolazi od "separatističkih aktivnosti" ljudi koji podržavaju ideju nezavisnosti Tajvana, istakao je Vang, prenose lokalni mediji.
Tajvanski separatizam je u suprotnosti sa politikom "jedne Kine" koju široko podržava međunarodna zajednica, istakao je on.
Odgovor na "provokativne akte"
Ideja nezavisnosti Tajvana je nespojiva sa mirom i stabilnošću širom Tajvanskog moreuza, pa joj se mora odlučno suprotstaviti, naglasio je Vang.
Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova je novinare uputio na komentare o vežbi koje je objavilo Ministarstvo odbrane. Istočna komanda Narodnooslobodilačke armije ranije je opisala vežbe kao suprotstavljanje "dogovornim i provokativnim aktima spoljnih snaga i separatističkih pristalice 'tajvanske nezavisnosti'".
Vežbe su počele u subotu, dan nakon što se Cai vratila iz SAD, gde se sastala sa predsednikom Predstavničkog doma Kevinom Makartijem i drugim poslanicima.
Eskalacija tenzija između SAD i Kine oko Tajvana
Peking smatra da državne posete američkih zvaničnika Tajvanu, i obrnuto, potkopavaju suverenitet Kine na tom ostrvu. Tenzije su eskalirale prošlog leta kada je tadašnja predsednica Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi doputovala u zvaničnu posetu Tajvanu.
Američki predsednik Džozef Bajden prekinuo je dugu tradiciju strateške obazrivosti SAD po pitanju Kine i Tajvan, kada je u javnosti rekao da će američka vojska stati u odbranu Tajvana ako Kina pokuša da ga zauzme silom. Vašington je takođe povećao snabdevanje tajvanske vojske oružjem, tvrdeći da je to potrebno da bi se odvratio Peking.
Kineska politika kao svoj primarni cilj navodi mirno ujedinjenje sa Tajvanom. Međutim, Peking nije isključio upotrebu vojske ako bi Tajvan pokušao da proglasi formalnu nezavisnost.