"Gardijan": Zapad poslao specijalne snage u Ukrajinu, većina Britanci

Britanski "Gardijan", pozivajući se na tajne dokumente Pentagona koji su dospeli u javnost, objavio je da je Zapad u Ukrajinu poslao 97 specijalnih snaga, od kojih je većina iz Velike Britanije

Tajni američki vojni dokumenti koji su dospeli u javnost pokazali su da je Velika Britanija rasporedila čak 50 specijalnih snaga u Ukrajinu, piše "Gardijan".

Dokumenti su pokazali da su verovatno među pripadnicima zapadnih specijalnih snaga koje su u Ukrajini većina Britanci.

Nejasno je u kojim aktivnostima su specijalne snage mogle biti angažovane i da li se broj osoblja održava na ovom nivou.

Elitne vojne snage Velike Britanije, čije su aktivnosti obično obavijene velom tajne, sastoje se od više jedinica uključujući Specijalnu vazdušnu službu (SAS).

Vlada Velike Britanije od početka rata nije objavila da su specijalne snage bile aktivne u Ukrajini. Pre sukoba, u junu 2021. ambasada Velike Britanije u Kijevu je saopštila da su njene specijalne snage sprovodile aktivnosti obuke sa ukrajinskim snagama.

Ministarstvo odbrane je odbilo da komentariše ova saznanja ili odgovori na pitanja o pripadnicima službi Ujedinjenog Kraljevstva u Ukrajini poslednjih meseci. Na Tviteru su objavili da je curenje "pokazalo ozbiljan nivo netačnosti".

Dokumenti koji su procurili, deo su poverljivih američkih vojnih i obaveštajnih fajlova koji su postavljeni na Diskord-u, platformi koju koriste gejmeri. Za sada, originalni izvor datoteka ostaje nepoznat.

Poslednjih dana, dokumenti, koji sada kruže društvenim mrežama i onlajn forumima izazvali su reakcije pre svega zbog dela o procenama američke vojske i obaveštajnih službi, pre svega o ratu u Ukrajini.

Iako se čini da su neke od datoteka koje se dele na mreži lažirane, američke novinske kuće, uključujući "Njujork tajms", izvestile su da američki zvaničnici priznaju da su mnogi dokumenti originalni i da su prvobitno deljeni onlajn bez izmena.

"Gardijan" navodi da je pregledao deo dokumenata koji su dospeli u javnost, a koji sadrže fotografije najmanje dva dnevna ažuriranja u vezi sa sukobom u Ukrajini. Oznake na dokumentima sugerišu da su pripremljeni za visoke zvaničnike američke odbrane.

Označena kao "tajna", čini se da su dva dnevna ažuriranja kreirana u februaru i martu ove godine, a sadrže najnovije informacije o vojnim operacijama, logistici, isporuci oružja i obuci ukrajinskih snaga od strane SAD i njenih saveznika u NATO-u.

U jednom odeljku, pod naslovom "SAD/NATO SOF u UKR", izgleda da se u dokumentima navodi broj zapadnih specijalnih snaga prisutnih u Ukrajini. Čini se da dokumenti imaju datum februar i mart 2023.

Prema dosijeima, američki zvaničnici su tada procenili da je od 97 specijalnih snaga iz zemalja NATO-a aktivnih u Ukrajini, 50 Britanaca. Ovo je znatno više od broja iz SAD i Francuske, za koje je rečeno da su rasporedile 14, odnosno 15 specijalaca.

Čini se da dokumenti nude delimičan snimak američkih vojnih procena ratnog stanja i podrške saveznika Ukrajini. Oni ne sadrže nikakve informacije o svrsi raspoređivanja britanskih ili drugih kontingenata specijalnih snaga.

Dokumenti sugerišu da bi specijalne snage mogle da budu deo komande specijalnih snaga NATO-a koju koordiniše štab za specijalne operacije vojnog saveza, ali precizni detalji o tome kako su snage organizovane nisu precizirani.

Specijalne snage Velike Britanije uključuju SAS, Specijalnu službu za čamce, Specijalni izviđački puk, kao i nekoliko drugih tajnih vojnih jedinica kao što je 18 (UKSF) Signalni puk.

Jedinice koje sprovode tajne operacije, kao i tajne operacije nadzora i izviđanja, najtajnije su organizacije britanske vojske. Za razliku od obaveštajnih službi, specijalne snage ne podležu spoljnom parlamentarnom nadzoru.