Predsednik Brazila Lula da Silva dolazi u sredu u zvaničnu posetu Kini i to je njegova prva poseta otkako je preuzeo dužnost predsednika u januaru zemlji van američkog kontinenta.
Kineski "Global tajms" navodi da je ovo peta poseta Kini Lula da Silve "starog prijatelja kineskog naroda" i ističe da ovaj dolazak brazilskog predsednika ima dve osobenosti.
Prva je impresivna brojnost delegacije koja dolazi s Lulom. Na zvaničnom nivou, tu su visoki zvaničnici iz različitih važnih sektora: broj članova brazilskog kongresa sa prvobitno planiranih 27 porastao je na 39, a u Kinu dolazi i predsednik Senata.
"U političkom miljeu Latinske Amerike takva politička jednoglasnosti je retka", konstatuje se u tekstu.
Na poslovnom nivou, uprkos mega-delegaciji koju već čini više od 200 preduzetnika, više kompanija i dalje se nadaju da će se pridružiti grupi koja putuje u zvaničnu posetu Kini.
To pokazuje ogromno interesovanje za razvoj odnosa Brazila i Kine.
Druga posebnost je u tome što je prvobitno zakazana poseta Kini otkazana zbog zdravstvenih problema predsednika Brazila. Čim se oporavio, Lula putuje u Kinu sa punim planom i programom, ističe se u tekstu.
"Može se zaključiti da Lula dolazi u Kinu sa potpunom iskrenošću, što nagoveštava da će rezultati saradnje dve zemlje biti uspešni u brojnim oblastima".
Kao dve zemlje u razvoju na istočnoj i zapadnoj hemisferi, Kina i Brazil dele zajedničke interese, osim značajne podudarnosti na polju ekonomske i trgovinske saradnje. Obe zemlje suočavaju se sa velikom odgovornošću za ekonomski i društveni razvoj, a Brazil je u više navrata izrazio želju da uči od Kine u oblastima poput smanjenja siromaštva.
Jačanjem strateškog partnerstva i saradnje, Kina i Brazil zajedno promovišu istorijski proces težnje ka modernizaciji zemalja u razvoju, ističe se u članku.
Podseća se i da su obe države važne članice organizacija i mehanizama kao što su Ujedinjene nacije, Svetska trgovinska organizacija i BRIKS. Njihova bliska komunikacija i saradnja omogućiće da se obezbede sveobuhvatni interesi zemalja u razvoju i promoviše njihov razvoj u međunarodnom poretku u pravcu jednakosti i pravde. U tom smislu, odnosi Kine i Brazila nadmašuju one bilateralne i imaju važan globalni uticaj.
Ističe se da je Brazil zemlja sa više od 200 miliona stanovnika, veliki igrač među latinoameričkim državama i ekonomija u usponu. U tekstu se osuđuju mišljenja koja iznose zapadni mediji i javnost koji razmatraju da li bi Brazil trebalo da se prikloni SAD ili Kini.
"Takva diskusija sama po sebi je izraz nepoštovanja Brazila i puna je kratkovidih i ograničenih hegemonskih stavova. Kina je takođe žrtva hegemonizma i nikada ne upire prstom u brazilska unutrašnja i spoljna pitanja. Štaviše, verujemo da Brazilci sami najbolje znaju šta su njihovi interesi", napominje kineski medij.
Osvrću se i na još jednu preokupaciju zapadnih medija, ovog puta kada je u pitanju Lulina poseta Kini: spekulisanje o tome da li će tokom zvanične posete brazilskog predsednika biti razgovora o ukrajinskoj krizi.
Podseća se da je pre susreta sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom, Lula predložio osnivanje "Mirovnog kluba", u kojem bi države poput Indije ili Kine bile udružene kako bi posredovale u konfliktima, i pozvao na poštovanje kineske uloge u očuvanju svetskog mira i posredovanja u međunarodnim konfliktima.
Lula je najavio da će biti razgovora o mogućnostima za okončanje sukoba u Ukrajini, ali, kako se ističe, ni Kina ni Brazil nisu strane u rusko-ukrajinskom konfliktu.
"Ipak, obe države imaju slično gledište na potrebu za mirovnim pregovorima, što pokazuje da iako Zapad i dalje raspiruje sukob, glas međunarodne zajednice koja traži mir sve je jači", zaključuje se u tekstu.