Štrajkovi u Francuskoj ne jenjavaju: Aktivisti zauzeli zgradu grupe "Moe Anesi Luj Viton" (VIDEO)
Francuski železničari i sindikalci koji protestuju protiv penzione reforme zauzeli su zgradu grupe LVMH (Moe Anesi Luj Viton) u Parizu, javlja dopisnik RIA Novosti.
Više od stotinu aktivista je uspelo da uđe u zgradu francuskog proizvođača luksuzne robe u 8. pariskom okrugu.
Tamo su razvili transparent sa natpisom "Reformu u smeće, nećemo odustati!" i skandirali "Štrajk, zaključavanje, Makrone - sklanjaj se!" i pali vatromet.
Francuski sindikati pozvali su radnike da se masovno pridruže današnjim štrajkovima, 12. dana protesnih skupova širom zemlje protiv planirane penzione reforme.
Pojedine železničke linije će biti otkazane, a štrajkovi se mogu očekivati i među radnicima rafinerija, gradske čistoće i nastavnicima, u vreme kada istraživanja javnog mnjenja pokazuju da se velika većina birača i dalje protivi povećanju starosne granice za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine života, prenosi Rojters.
Štrajkovi su u međuvremenu izgubili na snazi, a na poslednjim demonstracijama okupilo se manje ljudi od rekordnih brojeva koji su zabeleženi ranije ove godine, kada su milioni Francuza izašli na ulice.
Najnoviji talas protesta odvija se dan pred objavljivanje odluke Ustavnog saveta Francuske o ustavnoj utemeljenosti predloga reforme penzionog sistema, koja će biti doneta u petak.
Ustavni savet, ili "savet mudraca" kako ga nazivaju u Francuskoj, mogao bi da potvrdi usklađenost teksta zakona ili da prigovori određenim merama, odnosno da odbije tekst u celini, preneo je BFMTV.
Ako Savet da zeleno svetlo, čak i uz neka upozorenja, vlada će imati pravo da zvanično proglasi zakon, nadajući se da će to na kraju staviti tačku na proteste koji su povremeno postajali nasilni i okupljali široki front nezadovljnih vladinom politikom.
Francuski predsednik Emanuel Makron je na konferenciji za novinare u sredu rekao da će nakon odluke Saveta organizovati sastanak sa sindikatima, kako bi počeli da rade na drugim predlozima.
Portparol vlade Olivije Veran izjavio je u sredu da se odluka donosi na kraju "demokratskog puta", dok je predsednica opozicione partije "Evropa, Ekologija - Zeleni" Marin Tondelije ocenila da bi, ukoliko Ustavni savet odobri predloženu reformu penzionog sistema, tekst bio "legalan, ali ne i legitiman".
"Nisam toliko optimista po pitanju odluke Ustavnog saveta", rekla je liderka krajnje desnice Marin le Pen, koja je protiv zakona o penzijama.
Iz sindikata su najavili nastavak protesta ukoliko Ustavni savet ne poništi tekst zakona koji je izglasan u francuskom parlamentu. Sindikati tvrde da se zacrtani ciljevi vlade mogu postići na druge načine, uključujući veće oporezivanje bogatih i dublje promene u penzionom sistemu.