Svet

Pravda za Makrona: Da li se pobuna američkih vazala širi Evropom?

"Makron je u pravu. Evropa mora da pokuša da zauzme nezavisnu poziciju koliko god je moguće, a ne da se pojavljuje kao privezak SAD", poručio je lider poslaničke grupe SPD u Bundestagu Rolf Mucenih
Pravda za Makrona: Da li se pobuna američkih vazala širi Evropom?© TANJUG/AP Photo/Thibault Camus, Pool

Nakon predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela koji je primetio da "mnogo" lidera zemalja EU razmišlja kao Emanuel Makron, čak iako "ne bi rekli stvari na isti način" i izjave francuskog predsednika da "saveznik SAD ne znači njihov vazal", slične poruke stižu i iz Nemačke. 

"Moramo da pazimo da ne postanemo deo sukoba Amerike i Kine", rekao je lider poslaničke grupe SPD u Bundestagu Rolf Mucenih na nemačkom javnom servisu ARD, prenosi nemački "Špigl".

Time je, navodi list, nemački poslanik podržao izjavu francuskog predsednika Emanuela Makrona da Evropa ne sme da dozvoli da bude uvučena u krizu oko Tajvana.

"Makron je u pravu. Evropa mora da pokuša da zauzme nezavisnu poziciju koliko god je moguće, a ne da se pojavljuje kao privezak SAD u tom regionu", rekao je Mucenih, ističući ipak da je Evropa po značaju "druga ili treća u tom regionu".

On je upozorio da u Aziji ne postoji samo sukob oko Tajvana, već su i druge države spremne da upotrebe vojnu silu. 

"Zato je iznijansiran pogled na stvari bolji nego da zauzimate stranu", tvrdi poslanik.

Eventualna poseta ministarke spoljnih poslova Analene Berbok Kini, o kojoj se razgovara u Berlinu, biće teška, jer ona zna da će biti primljena u Pekingu sa izvesnim skepticizmom, kaže Mucenih, osvrćući se na kritičke izjave Berbokove o kršenjima ljudskih prava u Kini.

On podseća da Evropa ima nove partnere poput Azerbejdžan i Katara, te da "ni tamo nije sasvim jasna situacija u pogledu ljudskih prava".

"Zato ne treba uvek da budemo rigidni – mislim da to nije posebno popularno u Aziji", zaključio je Mucenih. 

Glavobolja za SPD

Kontroverza izazvana komentarima francuskog predsednika o odnosima s Kinom bacila je svetlo na razlike u stavovima unutar vladajućih nemačkih socijaldemokrata, primećuje portal "Euraktiv".

"Makron je nekima u SAD ostavio utisak da Evropljani vide Peking i Vašington kao 'podjednako udaljene' od Brisela, u smislu vrednosti i savezništva", rekao je poslanik SPD Metin Hakverdi.

"To je bilo glupo", poručio je Hakverdi za "Politiko" i dodao da je Makron možda narušio miran status kvo po pitanju Tajvana, ostavljajući utisak da Evropa nije preterano zainteresovana za sukob oko Tajvana.

On je za "Tagšpigl" upozorio da je ozbiljna greška Zapada što sebi dozvoljava da bude podeljen kada je u pitanju odnos sa Pekingom.

"Ako Makron želi da se distancira od SAD kako bi se ponudio vladi u Pekingu, teško će da uspe. Osuđen je na propast", ​​poručio je Hakverdi.

Za Berlin, Makronovi komentari dolaze u posebno lošem trenutku po transatlantske odnose, ističe "Politiko". Nemačka vlada želi da popravi odnose sa Vašingtonom, uzdrmane ekonomskim posledicama kontroverznog Zakona o smanjenju inflacije.

Evropa se nada da će postići dogovor kako bi subvencije za američka preduzeća, koje taj Zakon predviđa, mogle da dobiju i nemačke kompanije. 

Međutim, Makronovi komentari "neće pomoći u pregovorima o američkom Zakonu o smanjenju inflacije", zaključio je Hakverdi.

Pametan, a iritantan

Lider Zelenih Omid Nuripur - stranke kojoj pripada i Analena Berbok - oštro je kritikovao Muceniha zbog toga što je podržao izjave francuskog predsednika.

"Iritantno je što neko tako pametan kao što je Rolf Mucenih ponavlja tuđe greške, shvatajući evropski suverenitet i transatlantsko prijateljstvo kao suprotnosti", rekao je Nuripur za "Špigl".

On je, takođe, stao u odbranu ministarke spoljnih poslova Analene Berbok.

"Još iritantnije od pohvala za Makrona bilo je nerazumevanje činjenice da Analena Berbok sprovodi zajednički dogovoren koalicioni sporazum kada je u pitanju Kina - na koji je SPD takođe pristao", naglasio je predsednik Zelenih.

Pitanje Kine zadalo je glavobolju i nemačkom kancelaru Olafu Šolcu, koji je bio prvi državnik koji je posetio Peking posle otvaranja nakon pandemije i to u novembru prošle godine.

On se suočio sa kritikama da se Nemačka previše oslanja na Kinu, kao što je to ranije bio slučaj sa Rusijom, na šta je kancelar odgovorio da "nemačka politika prema Kini može biti uspešna samo kada je deo evropske politike prema toj zemlji".

Šolc je dodao da je uoči posete Pekingu razgovarao sa transatlantskim i evropskim partnerima, uključujući i predsednika Makrona, podseća "Euraktiv".

image