Američki zvaničnici i mediji razleteli su se poslednjih dana u pokušaju da zauzdaju štetu curenja velike količine poverljivih dokumenata Pentagona, a u kojima se, između ostalog, nalaze i detalji o navodnom američkom špijuniranju svojih saveznika poput Ukrajine, Izraela i Južne Koreje, ocene o nedostacima vojske Kijeva, prisustvu američkih specijalaca u Ukrajini i mnogim drugim škakljivim temama.
Iako se sada čini da svakog dana izlazi desetina novih reportaža o tajnim dokumentima, analitičari su ukazali da su se oni mogli naći na čet platformi Diskord već početkom marta.
Dokumenta su krenula da kruže po drugim delovima interneta kada ih je jedan korisnik podelio na serveru posvećenom video igri "Majnkraft", kako bi potkrepio svoje argumente u raspravi sa drugim korisnikom o Donbasu verodostojnosti mape sveta u jednom od servera te igre.
"Vašington post" je nedavno izvestio da su dokumenta zapravo procurila na istoj platformi dva dana ranije, a da ih je podelio dvadesetogodišnjak koji je radio u vojnoj bazi, na serveru čiji su korisnici posvećeni "oružju, vojnoj opremi i Bogu".
Međutim, ovo nije prvi put da su se poverljive vojne informacije našle na internet prostorima namenjenim zaljubljenicima u video igre. Kada je broj curenja u pitanju, tu definitivno dominiraju fanovi video igre "Vor tander".
Autentičnost iznad svega
"Vor tander" je besplatna onlajn video igra koja simulira sukobe aviona, tenkova i brodova. Igru je 2012. godine objavio "Gajdžin entertejnment", čiji je osnivač Rus Kiril Jundicev, koji svoju komapniju 2015. godine seli u Budimpeštu, gde se nalazi i danas.
Ta igra se pokazala posebno popularnom među zaljubljenicima u ratnu opremu, kao i bivšim i aktuelnim vojnim licima i stručnjacima zbog velike pažnje koju poklanja autentičnosti predstavljenih vozila, dok su mnogi igrači često izrazito dobro obavešteni o sistemima naoružanja koje koriste svetske vlade i često na forumima njenim tvorcima ukazuju kako da igru učine što verodostojnijom.
Jedino što su igrači "Vor tandera" pokazali tendenciju da svoje predloge opravdavaju poverljivim podacima o dotičnim sistemima naoružanja, a do sada je zabeleženo barem 10 takvih slučajeva.
Procurele tajne britanskih "čelendžera"
Prvi značajniji slučaj koji je privukao veliku pažnju u javnosti dogodio se u julu 2021. godine, kada je jedan korisnik, koji se predstavljao kao bivši komandant britanskog tenka "čelendžer 2", na forumu posvećenom "Vor tanderu" podelio poverljive fotografije iz priručnika britanske vojske za rukovanje tim tenkom.
Prema tadašnjem pisanju medija, korisnik je navodno bio nezadovoljan vizuelnim predstavljanjem britanskog tenka u toj video igri i pokušao je da ukaže da bi "čelendžera" rupa između šasije i kupole, kakva je u igri prikazana, učinila mnogo ranjivijim za neprijateljske projektile kad bi tako bilo i u stvarnosti.
Ubrzo zatim oglasio se i jedan od moderatora foruma, koji je javio da je britansko Ministarstvo odbrane stupilo u kontakt s "Gajdžin entertejnmentom" i istaklo da su ti dokumenti i te kako poverljivi — uprkos trapavom pokušaju korisnika da na fotografijama rediguje naznake poverljivosti — kao i da dotičnom korisniku preti do 14 godina robije.
Iako nikada nije potvrđeno da je taj korisnik zaista bio komandant "čelendžera", britanska publikacija posvećena naoružanju "UK difens džornal" pisala je tada da je mesto Tidvort u Viltširu, koje je korisnik na forumu naveo kao svoju lokaciju, ujedno i dom Kraljevskog tenkovskog puka koji upravlja "čelendžerima".
Kolika je tačna brzina rotiranja kupole francuskog "leklera"?
Sledeći skandal dogodio se svega tri meseca kasnije, kada se drugi korisnik pod nadimkom __RED_CROSS__, navodno bivši pripadnik francuske vojske, iznervirao zbog tvrdnji drugog korisnika da je tačna brzina rotiranja kupole francuskog glavnog borbenog tenka "lekler" 40 stepeni u sekundi.
Korisnik je odgovorio da je brzina rotiranja kupole u tenku u kojem je on bio, a koji je naveo kao deo serije 2.3, zapravo bila 31 stepen u sekundi, podelivši delove priručnika za topdžiju "leklera" kao dokaz.
U prethodnoj godini dogodila su se još dva dramatična curenja — prvo se desilo juna 2022. godine, kada je jedan korisnik podelio fotografiju kinetičkog penetratora DTC10-125, koji koriste kineski tenkovi ZTZ99 i ZTZ96, kako leži na dokumentu u kojem se navode karakteristike projektila, inače strogo poverljivi u Kini.
Krajem 2022. godine, na "Vor tander" forumu su navodno osvanuli i poverljivi detalji o oklopnim panelima evropskog borbenog helikoptera EC-665 "tigar" koji koriste vojske Francuske, Nemačke, Australije i Španije.
Ni borbeni avioni ne izostaju
Početkom ove godine na tapetu "Vor tander" foruma našli su se američki avioni, kada je, usred pasionirane rasprave o raketama srednjeg dometa vazduh-vazduh AIM-120, jedan korisnik podelio priručnik za letenje američkim borbenim avionom F-16.
Iako je oznaka poverljivosti sa priručnika u tom trenutku istekla, neke informacije iz dokumenta i dalje su podlegale zabrani javnog deljenja, što i dalje predstavlja kršenje američkog zakona.
Manje od dva dana kasnije, drugi korisnik je objavio delove operativnog programa letenja za američki avion F-15E, u kojima su se mogle naći informacije o sistemima naoružanja, upravljanja i nišanjenja tog aviona.
Do kraja januara 2023. godine, na forumu su osvanuli i poverljivi podaci o ruskim Su-57, MiG-29 i kineskom Šengjang J-8 avionu, navodno usred rasprava o njihovim radarskim sistemima. Kao i u prethodnim slučajevima, objave su ubrzo obrisane.
Da ostrašćenost pojedinih fanova "Vor tandera" prevazilazi granice zdravog razuma nema sumnje. Međutim, čini se da ona nema ni mnogo smisla, budući da je tim "Gajdžin entertejnmenta" odmah stavio do znanja da podatke iz poverljivih dokumenata nikada neće koristiti za unapređenje igre.