"Politiko": Ukrajini preti novi Majdan, Zelenski autokratski lider
Majdan bi mogao opet da se odigra, smatra bivši ukrajinski ministar, objavio je "Politiko" ne otkrivajući identitet ovog zvaničnika.
"Ovaj rat je doneo veliku nadu i ljudi će biti veoma nestrpljivi za promene", rekao je zvaničnik. "Oni će želeti novac i pravdu, kao i završetak reforme koju su tražili još 2014, a sada će je želeti brzo."
Kretanje u posleratnim burnim vodama biće teško za svakog lidera, a prema rečima bivšeg ukrajinskog ministra, to će posebno biti teško za predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog, koji je postao deo problema, tačnije lider sa autokratskim tendencijama.
To može da zvuči iznenađujuće, gledajući spolja. "Proteklih godinu dana Zelenski je hvaljen kao oličenje ukrajinskog otpora, pa čak i kao ikona demokratije. Još mu javnost aplaudira što je odbio američku ponudu za odlazak iz Kijeva kada su ruski tenkovi bili na 60 kilometara od prestonice, a njegova inspirativna ratna retorika i zanosno govorništvo bili su važni u ubeđivanju Sjedinjenih Država i Evrope da podrže Ukrajinu", navodi "Politiko".
Komunikacijske veštine i duh Zelenskog, kako dodaju, dobijaju pohvale i kod kuće, u Ukrajini. Ankete pokazuju da ga 84 odsto stanovništva podržava, ali su analitičari saglasni da je to podrška iza ukrajinske zastave, a kada pretnja nestane, njegova podrška pasti. Isto se dogodilo ubrzo nakon što je ovaj populistički komičar postao predsednik nakon izbora 2019. kada je obećao da će braniti interese naroda od bogatih i vladajuće klase uopšte.
Zelenski nije uspevao da ponovi svoju ulogu iz televizijske serije "Sluga naroda" u stvarnom životu, a njegova podrška je u jednom trenutku pala na samo 11 odsto, nakon što je smenio reformski orijentisanog premijera, sastavivši vladu od svojih prijatelja i bivših poslovnih partnera, a nigde nije pokazao svoj obećani antikorupcijski nagon.
"Umesto toga, ukrajinski predsednik je optužen da postaje sve autokratskiji i da krši zakone izdavanjem predsedničkih dekreta, da sankcioniše političke neprijatelje, a sve u ime borbe protiv ruske agresije. Neki kritičari smatraju i da je njegov cilj da poremeti političke protivnike", navodi ovaj medij.
Dok traje rat, Zelenski profitira u svojim ofšor kompanijama
Četiri meseca pre ruske Specijalne vojne operacije, Zelenski i dva njegova bliska saradnika bili su umešani u ofšor finansijske aktivnosti. Na osnovu Pandora papira otkriveno je da je ukrajinski lider osnovao ofšor kompanije pre nego što je postao predsednik, ali je nastavio da profitira nakon što je preuzeo predsedničku funkciju.
Zelenski je, naravno, negirao bilo kakvo pranje novca ili nezakonitost sa sredstvima.
Opozicioni političari i lideri civilnog društva rekli su za "Politiko" da će Zelenski biti pod napadom zbog načina na koji su on i njegov tim starih prijatelja i nekadašnjih poslovnih partnera vladali tokom rata — na način koji nije bio sličan onome kako su to radili ranije, pokušavajući da uspostave "demokratiju" sa jednom dominantnom strankom.
"Naravno, moramo da podržimo vladu i moramo da ostanemo jedinstveni", rekao je Nikola Knjažicki, opozicioni poslanik iz zapadnog grada Lavova. "Ali brinem za budućnost demokratije u mojoj zemlji. Čak i u ratu mora postojati politička opozicija, demokratski proces se mora nastaviti, mora postojati parlamentarni nadzor."
Kao i drugi, Knjažicki je primetio da Zelenski koristi prednost predsedničkih ratnih ovlašćenja i vanrednog stanja da bi preuzeo više moći, kontrolisao medije, zanemario rad parlamenta i zakonodavni nadzor nad načinom isplaćivanja vladinih sredstava, a četo ta sredstva dobijaju poslovni saradnici ukrajinskog predsednika ili kompanije vezane za članove njegove vladajuće partije.
Neki se, takođe, plaše da globalno dodvoravanje koje Zelenski sada dobija hrani njegovu megalomaniju. "On misli da je političar broj jedan na svetu i da je Džo Bajden daleko, daleko ispod njega, a čak niže su lideri poput Makrona i Šolca", rekao je bivši ukrajinski ministar, dodajući da to nije zdravo i nagoveštava lošu budućnost.
On je pomenuo da izgleda kao da ukrajinski lider ne želi da deli scenu, slično kao glumac koji želi sve najbolje replike, dok je bivši pomoćnik Zelenskog rekao da njegova kancelarija uvek pretražuje podatke anketa kako bi proverila da niko drugi ne baca senku na Zelenskog.
Prema kritičarima, ova odlučnost da ne smanji svoju moć donekle objašnjava zašto Zelenski odbacuje pozive za formiranje koalicione vlade, ili vlade svih talenata u Ukrajini, u trenutku kada je to potrebno zemlji.
"Nismo videli dovoljno značajne napore da se pozabavimo korupcijom, možda uz jedan važan izuzetak", rekao je bivši visoki američki diplomata koji ima značajno iskustvo u Ukrajini, prenosi "Politiko".
"Mislim da oni zaista pokušavaju da spreče preusmeravanje bilo koje ogromne zapadne pomoći koju dobijaju. Verujem da razumeju rizike, ako bi došlo do velikog skandala", tvrdi američki zvaničnik čije ime "Politiko" ne navodi.
Ali bivši diplomata je rekao da je ono što ga je pogodilo na nedavnim sastancima sa opozicionim političarima i liderima civilnog društva u Kijevu to kako, s jedne strane, oni zaista "cene snagu Zelenskog kao ratnog vođe", ali su duboko zabrinuti zbog korupcije i njegovog autoritarnog stila.
"Prema njihovom mišljenju doći će do obračuna čim se rat završi", rekao je on. "I mislim da će to verovatno biti istina."