Ministar finansija Britanije: Ilon Mask greši, Zapad mora da pobedi u trci veštačke inteligencije

Džeremi Hant kaže da Zapad treba da bude "superpametan" u vezi sa pravilima za veštačku inteligenciju

Ministar finansija Britanije Džeremi Hant izjavio je da bi veštačka inteligencija mogla da pruži veliki doprinos jačanju usporene produktivnosti britanske privrede, što je problem koji je mučio i prethodne ministre, prenosi "Politiko".

Britanija mora da krene "punom parom" u razvoj veštačke inteligencije, a strah od gubitka radnih mesta je preteran, rekao je ministar.

On je odbacio nedavna upozorenja vlasnika "Tvitera" Ilona Maska o opasnostima koja prete od veštačke inteligencije i dodao da on "ne prihvata" strah od masovnog gubitka radnih mesta. Zapad, izjavio je Hant, mora da "pobedi u ovoj trci" i da postavi nove globalne standarde za ovu tehnologiju.

"Ne verujem da je moguće da Zapad odustane od ove trke u svetu u kome živimo," rekao je Hant, "gde postoje zemlje koje ne dele naše vrednosti i koje masovno ulažu u veštačku inteligenciju. Moramo da pobedimo u trci i da budemo superpametni u pogledu načina na koji ćemo to regulisati, kako bismo veštačku inteligenciju pretvorili u silu koja unapređuje naše vrednosti."

Mask je ove nedelje, u intervjuu za "Foks njuz", izjavio da bi razvoj veštačke inteligencije mogao da dovede do "uništenja civilizacije" i upozorio da je hitno potrebna jasna regulativa za ovu oblast.

Na pitanje o zabrinutosti zbog gubitka radnih mesta usled revolucije veštačke inteligencije, Hant je rekao: "Ja to jednostavno ne prihvatam", dodajući: "Svaki put kada se pojavi nova tehnologija, mi se oslanjamo na nju. Ujedinjeno Kraljevstvo je poznato po tome što radi punom parom za svaku novu tehnologiju."

Hant je prošle jeseni govorio o ambicijama Britanije da se pretvori u "novu Silicijumsku dolinu", obećavajući milijarde za kvantne računarske tehnologije i nove investicije u superkompjuter.

Ministar finansija rekao je za "Politiko" da želi da bude "prokleto siguran" da će ispuniti to obećanje: "Tokom poslednje decenije, postali smo treća tehnološka ekonomija na svetu, posle SAD i Kine", rekao je on.

"Postali smo najveća evropska industrija nauke o životu, druga po veličini evropska industrija čiste energije, najveća evropska filmska i TV industrija", zaključio je Hant.