Potrošnja gasa u Evropskoj uniji opala je za 17,7 odsto u periodu od avgusta prošle godine do marta 2023. u poređenju sa potrošnjom u istom periodu ali prethodnih godina, između 2017. i 2022, podaci su koje je objavila evropska statistička agencija Eurostat.
Podseća se da je plan EU kako bi se smanjila zavisnost od ruskih fosilnih goriva bio da se smanji za 15 odsto potrošnja gasa, što je, uglavnom i postignuto, pa i nadmašeno. Najveće smanjenje potrošnje zabeleženo je u Finskoj (-56 odsto), Litvaniji (-40 odsto) i Švedskoj (-37 odsto).
Većina zemalja EU upotrebu gasa smanjila je za više od 15 odsto, osim Irske (-0,2 odsto), Slovačke (-1 odsto), Španije (-11 odsto), Poljske (-12 odsto), Slovenije (-14 odsto) i Belgije (-14 odsto).
Najveće smanjenje potrošnje gasa zabeleženo je počevši od druge polovine 2022, počevši od avgusta, kada je utrošeno 14 odsto manje gasa nego prethodnih godina, da bi taj procenat u oktobru i novembru dostigao oko 25 odsto, a trend se nastavio i ove godine kada je u januaru potrošeno 19 odsto gasa manje nego proteklih godina.
Podaci koje je objavio Eurostat ne bave se razlozima za smanjenje potrošnje i uočljivo je da beleže još veći pad u potrošnji gasa nego oni koje je prethodno objavila Međunarodna agencija za energetiku, a koji se odnose na prošlu godinu. IAE je navela da je potrošnja gasa u EU u 2022. godini opala za 13 odsto, ističući da je to rekordni pad u potražnji.
Uz to, podaci iz izveštaja IAE ukazuju da je na smanjenje potrošnje gasa prvenstveno uticalo smanjenje proizvodnje u industrijskom sektoru, odnosno deindustrijalizacija, a uz to i toplo vreme.
Najveće smanjenje potražnje za gasom zabeleženo je u industrijskom sektoru koji je potrošio čak 25 odsto manje ovog energenta prošle godine u odnosu na 2021, a najveći deo smanjenja, nešto više od polovine, prouzrokovano je smanjenjem proizvodnje, navodi se u izveštaju IAE. Kako se može zaključiti, visoke cene energenata prevashodno su uticale na "gasnu štednju", a ne zacrtana kvota od 15 odsto Evropske unije.