Širi se prostor evroazijske ekonomije

Na sastanku članica Evroazijske ekonomske unije dogovoreno je da se svi resursi iskoriste za jačanje saradnje

U Jerevanu danas je održana sednica Evroazijskog međuvladinog saveta, gde su se šefovi kabineta zemalja članica Evroazijske ekonomske unije (EAEU) sastali sa predsednikom Jermenije Vahagnom Hačaturjanom. 

Na sastanku su prisustvovali premijer Ruske Federacije Mihail Mišustin, premijer Republike Belorusije Roman Golovčenko, premijer Republike Kazahstan Alihan Smailov, predsednik Kabineta ministara Republike Kirgizije Akilbek Žaparov i predsednik Upravnog odbora Evroazijske ekonomske komisije Mihail Mjasnikovič.

Tokom sastanaka u užem i proširenom formatu razmatrane su tačke dnevnog reda koje se odnose na razvoj integracionih procesa na evroazijskom prostoru.

Predsednik Jermenije izrazio je nadu da će nakon sastanka Evroazijskog međuvladinog saveta, strane moći da "uz puno poštovanje i vodeći računa o zajedničkim interesima, naprave još jedan samouveren korak napred na putu daljeg razvoja evroazijskog ekonomskog prostora".

"Zemlje članice Evroazijske ekonomske unije  treba da iskoriste sve resurse za jačanje saradnje, koordinacije i efektivne primene donetih odluka", izjavio je on.

Hačaturjan je izrazio uverenost da "samo zajedničkim naporima može da se ide napred, stvarajući nove mogućnosti za poboljšanje kvaliteta života i povećanje blagostanja naroda njihovih zemalja".

 "Smatram da je važno da istaknem da u sadašnjim uslovima kada se naši narodi suočavaju sa novim globalnim izazovima, potrebno je da se iskoriste sva raspoloživa sredstva i resursi za jačanje saradnje, koordinacije i efektivne implementacije donetih odluka", zaključio je jermenski predsednik.

Premijer Rusije Mihail Mišustin je poručio da se na "osnovu konsenzusa, uz poštovanje svih gledišta, pre svega zemalja članica EAEU, nastavlja izgradnja harmoničnog sistema saradnje u svim oblastima delovanja Unije". 

Prema rečima šefa ruske vlade, obim trgovine između država članica u protekloj godini dostigao je istorijski maksimum za sve vreme postojanja asocijacije – premašio je 73 milijarde dolara, što je skoro 33 odsto više nego 2020. godine.

"Ako govorimo o prehrambenim proizvodima, o poljoprivrednim sirovinama, onda je ovde rast bio oko 21 odsto. Fizički obim međusobnih isporuka povećan je za 11 odsto. Ruska rublja je ostala glavna valuta za obračun i korišćena je za 72 odsto plaćanja", naglasio je  Mišustin.

On je takođe istakao da su "neprijateljski postupci zapadnih zemalja, put koji su odabrali za sankcije, pritisci i političke ucene neprihvatljivi za savremene međunarodne odnose".

"Svesni smo da se takva politika neće promeniti preko noći i moramo da pripremimo odluke iz strateške perspektive", ocenio je Mišustin.

Predsednik ruske vlade je podsetio na reči ruskog predsednika Vladimira Putina da se "zajedničke aktivnosti zemalja EAEU grade planski i na sistematskoj osnovi".

"Upravo ovakav pristup i efikasna primena hitnih antikriznih mera omogućili su da se naše privrede prilagode eksternim šokovima, pre svega, mislim na poremećaj transportnih i logističkih lanaca i promene u izvozno-uvoznim tokovima", objasnio je Mišustin.

Posebna pažnja bila je posvećena digitalnoj agendi, posebno perspektivama razvoja i unapređenja informacionog sistema Unije, razvoju jedinstvenog analitičkog sistema za upravljanje elektronskom trgovinom robom. Razgovaralo se i o procesu pripreme sporazuma o formiranju zajedničkog tržišta gasa, kao i tržišta nafte i naftnih derivata. Kao rezultat toga, planirano je potpisivanje odluka o daljem razvoju evroazijske ekonomske integracije.