Sajber ratovanje: Kina sprema "otmičara" neprijateljskih satelita
Procurili tajni izveštaji američkih obaveštajaca otkrivaju da, osim Rusije, Kina pravi sofisticirano sajber oružje da bi "zauzela kontrolu" nad neprijateljskim satelitima, odnosno, "otela" ih i učinila beskorisnim za slanje podataka ili nadzor tokom rata.
"SAD ocenjuju da je nastojanje Kine da razvije sposobnosti za 'uskraćivanje, eksploataciju ili otmicu' neprijateljskih satelita ključni deo njenog cilja da kontroliše informacije, koje Peking smatra osnovnim 'domenom za borbu protiv rata'", komentariše "Fajnenšel tajms".
Saznanja američkih obaveštajaca navodno sugerišu da bi, ako Kina ostvari ovakve sajber sposobnosti, u mnogome nadmašila ruske timove za elektronsko ratovanje raspoređene u Ukrajini.
Navodno, "ambiciozniji" kineski sajber napadi oponašaju signale, koje neprijateljski sateliti primaju od svojih operatera, i na taj način ih potpuno preuzimaju ili im onemogućavaju rad u ključnim trenucima borbe.
U poverljivom američkom dokumentu piše da bi to omogućilo Kini "da preuzme kontrolu nad satelitom, čineći ga neefikasnim za podršku komunikacija, oružju ili obaveštajnim, nadzornim i izviđačkim sistemima".
I Tajvan, uočivši važnost satelitske komunikacije za ukrajinsku vojsku nastoji da i sam izgradi komunikacionu infrastrukturu koja bi mogla da preživi potencijalne napade sajber timova iz Kine.
"Udvaraju se investitorima da osnuju sopstveni satelitski provajder, dok na 700 lokacija širom Tajvana eksperimentišu sa negeostacionarnim satelitskim prijemnicima, kako bi u slučaju rata ili katastrofa garantovali protok informacija", naveo je "Fajnenšel tajms".
Koliko su satelitske komunikacije ključne za ratovanje, pokazao je, kako tvrdi ovaj medij, ruski sajber napad koji je, u nekoliko sati pre nego što je pokrenuta specijalna vojna operacija, učinio neefikasnim hiljade ukrajinskih vojnih rutera sa američkog "Viasata".
Ukrajinski zvaničnik je u to vreme napad opisao kao "katastrofalan".
A kineski ciljevi su, prema proceni Amerikanaca, daleko napredniji.
"Oni bi nastojali da unište sposobnost satelita - koji imaju tendenciju da rade u međusobno povezanim klasterima - da komuniciraju jedni sa drugima, da prenose signale i naređenja sistemima oružja ili da šalju nazad vizuelne i presretnute elektronske podatke", dodao je "Fajnenšel tajms", pozivajući se na mišljenje eksperata.