Ukrajina progoni "proruske obaveštajce" koji su navodno pomagali Moskvi tokom SVO

Obaveštajci iz ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) navodno su infiltrirali ukrajinsku bezbednosnu službu i lokalne vlasti i delovali protiv režima Vladimira Zelenskog "iznutra" uz pomoć proruskih zvaničnika koji su izbegli u Rusiju nakon državnog udara na Majdanu 2014. godine, izjavila je portparol državnog istražnog biroa Ukrajine Tatjana Sapijan.

Ukrajinske vlasti nastavljaju progon "proruski orijentisanih" visokih zvaničnika koji su navodno pomogli su ruskoj vojsci da zauzme grad Herson i nuklearnu elektranu u Černobilju prošle godine.

Obaveštajci iz ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) navodno su infiltrirali ukrajinsku bezbednosnu službu i lokalne vlasti i delovali protiv režima Vladimira Zelenskog "iznutra" uz pomoć proruskih zvaničnika koji su izbegli u Rusiju nakon državnog udara na Majdanu 2014. godine, izjavila je portparol državnog istražnog biroa Ukrajine Tatjana Sapijan.

Ona je istakla da je mreža navodnih pristalica Moskve u redovima ukrajinskih zvaničnika mnogo dublja nego što se trenutno može nazreti, prenosi proatlantski portal "Politiko".

Državni istražni biro Ukrajine je, u saradnji sa Službom bezbednosti Ukrajine (SBU) zaključio istragu o Olegu Kuliniču, bivšem šefu krimskog odeljenja SBU sa sedištem u Hersonu.

Kulinič je bio osumnjičen da se kao saradnik FSB infiltrirao u visoko poverljive sastanke ukrajinskih zvaničnika uz pomoć odbeglih proruskih zvaničnika i bivšeg poslanika koji je sankcionisan od strane Sjedinjenih Država.

Odmah po početku Specijalne vojne operacije, Kulinič je navodno "namerno blokirao sve pokušaje da se rukovodstvo obavesti o stvarnoj situaciji u Hersonu. Nije preduzeo nikakve mere da zaštiti suverenitet Ukrajine. Naložio je osoblju da napusti svoje pozicije. Kasnije je izdavao oružje ljudima koji nisu imali nikakve veze sa SBU. Napustio je svoju funkciju i otišao za Kijev 24. februara", rekla je Sapijan na brifingu.

Kulinič je uhapšen prošlog jula i optužen je za izdaju. Ako ga sud proglasi krivim, Kuliniču preti kazna doživotnog zatvora, navodi "Politiko".

Istražni biro Ukrajine i SBU objavili su snimke razgovora između Kuliniča i njegovog navodnog saradnika, bivšeg zamenika ukrajinskog sekretara za odbranu Vladimira Sivkoviča, koji je odbegao iz Ukrajine u Rusiju 2014.

Šef SBU je tvrdio da je Kulinič dobijao naređenja od izbeglih ukrajinskih zvaničnika u Moskvi, opisavši njegov slučaj kao deo "unutarnjeg čišćenja" SBU i istakavši da služba nastavlja napore usmerene protiv FSB.

Kulinič je takođe navodno lobirao za imenovanje Andreja Naumova na mesto zamenika šefa SBU, rekli su istražitelji. Naumov, koji je navodno pomogao ruskim snagama da zauzmu Černobilj prošle godine, sada se sada suočava sa ekstradicijom Ukrajini iz Srbije, piše "Politiko".

"Jedna od Kuliničevih glavnih dužnosti bila je da potkopa rad centralne vlade iznutra, infiltrira u nju neprijateljske agente, i poremeti njen rad", tvrdila je Sapijan.

Prema njenim rečima, Kulinič je najkasnije od maja 2019. imao pristup najvišim državnim tajnama.

"Po Sivkovičevim uputstvima, Kulinič je imenovao ljude na neke rukovodeće pozicije u SBU. Pre svega je bio zainteresovan za regionalne jedinice u Černigovu, Sumi, Harkovu i drugim pograničnim regionima", rekla je Sapijan.

Takođe je navodno dezinformisao rukovodstvo o stvarnim namerama ruskih specijalnih službi, dodaje "Politiko".

Zelenski je otpustio Kuliniča u martu prošle godine. Međutim, ukrajinski portal "RBC" preneo je da je Kulinič i posle toga radio kao savetnik bivšeg šefa Službe bezbednosti Ukrajine Ivana Bakanova.

SBU je izvršila internu proveru Bakanova, ali rezultati su poverljivi, rekao je portparol SBU Artjom Dehtiarenko na brifingu 5. aprila.

Sapijan je rekla da istražni biro nije mogao da okrivi Bakanova za nezakonite akcije. Bakanov je otpušen dan nakon Kuliničevog hapšenja prošle godine, zato što je, kako navodi "Politiko", uhapšeno previše navodno proruskih zvaničnika koji su bili potčinjeni Bakanovu.