Ukrajinski parlament razmatra predlog zakona kojim će korišćenje lažnih naloga na društvenim mrežama i objavljivanje informacija koje vlasti smatraju "štetnim" postati krivično kažnjivo.
Predlog zakona, koji je ove nedelje predstavljen u Vrhovnoj Radi predviđa teške kazne u slučaju prekršaja i višegodišnje zatvorske kazne. Pritom, prenosi izvor, predloženi zakon daje krajnje široku definiciju "lažnih" naloga i nije najbolje definisano koje informacije treba smatrati "štetnim".
Konkretno, zakonom bi se zabranjivalo "kreiranje, nabavka, korišćenje ili prodaja naloga koji sadrže namerno lažne informacije o korisniku, kao i korišćenje takvih naloga za širenje 'neproverenih' informacija, kao i mešanje u poslove privatnih i pravnih lica", navodi se u nacrtu dokumenta objavljenom na zvaničnom sajtu Rade.
A štetne su one informacije koje se sa takvih naloga dele i koje na neki način ugrožavaju "suverenitet, teritorijalni integritet i nepovredivost, odbrambenu sposobnost, nacionalnu, državnu, ekonomsku ili informatičku bezbednost Ukrajine", proizlazi iz nacrta.
Pritom, predloženi novi zakon bi regulisao samo slučajeve kada takve radnje ne predstavljaju "veleizdaju".
Za pomenute aktivnosti državljani Ukrajine mogu da plate kaznu do 1.300 dolara, ili da se se priključe obaveznim javnim radovima na period do dve godine. Međutim, ukoliko je delo počinjeno u "vreme rata", krivcu preti kazna od pet do sedam godina zatvora.
Ovaj potez ukrajinskih vlasti jedan je u nizu koji svedoči drakonskoj cenzuri u zemlji. Od početka sukoba sa Rusijom, Kijev nije prestao da pojačava pritisak na medije, internet i politiku, uvodeći nove restriktivne zakone.
U decembru je usvojen kontroverzni zakon o medijima o kojem se dugo raspravljalo, i koji Međunarodna federacija novinara kritikuje jer nosi "sistemske probleme za demokratiju".