Na jutrošnjem sastanku Biroa Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, šef delegacije Mađarske Nemet Žolt postavio je pitanje da li je ovo dobar trenutak da se zahtev tzv. Kosova za prijem u ovu organizaciju stavi na dnevni red današnje vanredne sednice Komiteta ministara, saznaje "Kosovo onlajn" iz diplomatskih izbora.
Mađarski poslanik pitanje je postavio direktno zameniku generalnog sekretara Saveta Evrope Bjornu Bergeu, uz komentar da je u aktuelnim geopolitičkim okolnostima u Evropi potrebno jedinstvo.
Ukazao je i da bi pokretanje procedure za prijem Kosova moglo da izazove da neke države otkažu svoj dolazak na Samit SE u Rejkjaviku, 16. i 17. maja.
Odgovor zamenika generalnog sekretara Bergea je bio da "pitanje Kosovo svakako neće biti deo Samita, a da njihov zahtev dugo stoji".
Prema informacijama ovog portala, od jutros se u Strazburu, gde je počelo prolećno zasedanje PSSE vode intenzivni razgovori na marginama oko pitanja aplikacije Prištine, a posebno su aktivni predstavnici zemalja Kvinte.
Šefica misije Srbije pri SE Aleksandra Đurović poručila je da će se "Srbija do kraja boriti da se zahtev Prištine za prijem u SE ne uvrsti na dnevni red sednice Komiteta ministara."
Vanredna sednica KMSE vanredno je sazvana za danas, a na tome su najviše insistirali predstavnici Nemačke i Italije. Početak sednice planiran je za 14.30 sati.
Kosovo je zahtev za prijem u Savet Evrope podnelo u maju prošle godine i do sada je ta aplikacija bila "u fioci".
Razlog za žurbu u vezi sa aplikacijom Kosova za članstvo verovatno je "tajming", kako bi se o ovom pitanju raspravljalo na zasedanju PSSE, a zatim i na Samit SE u Rejkjaviku, gde se u maju okupljaju šefovi država i vlada članica ove organizacije.
Direktor vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković je upitao šta bi današnja sednica Komiteta ministara Saveta Evrope trebalo da pokaže.
"Da li treba takozvano Kosovo da postane član Saveta Evrope gde cveta demokratija? Gde je na severu KiM 13 Srba izašlo i glasalo? Je li to ta demokratija koja treba da postane i primer mnogim drugima u svetu? Da li je to ono što sada treba da promoviše i sam OEBS u drugim državama, u kojima treba da vodi računa između ostalog i o izbornim procesima", pitao je Petković tokom gostovanja na RTS-u.
Podsetimo, ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić je prošle nedelje, uoči njegovog puta u Strazbur povodom 20 godina od prijema Srbije u Savet Evrope, rekao da nema nameru da ide ukoliko će dan kasnije Kosovo biti primljeno u tu instituciju.
"Kosovo 10 godina nije ispunilo obaveze Briselskog sporazuma i zbog toga treba da bude nagrađeno i da na taj dan bude započeta procedura za njegov prijem u Savet Evrope. To je poruka da Kosovo može da radi šta hoće", izjavio je Ivica Dačić.