"Njuzvik": Nezapadne zemlje su za mir, ali Amerika i Zelenski hoće još da ratuju

Veliki deo planete postao je nestrpljiv i najradije bi da se ukrajinsko pitanje reši, pa da se okrenu drugim problemima

Dok je za SAD važnije da Rusija doživi poraz, nezapadnim zemljama daleko više je stalo da se sukob u Ukrajini okonča, ocenjuje politički analitičar Danijel De Petris u autorskom tekstu za "Njuzvik", koji međutim podseća da se, dok sa svih strana stižu mirovni predlozi, Vladimir Zelenski ponaša "jastrebovski", ni ne pominjući reč "kompromis".

"Ovo nije nova pojava; zemlje poput Indije, Južne Afrike i Indonezije vrlo rano su izrazile svoje preferencije u pogledu rešenja putem pregovora", dodaje De Petris.

Pišući o suprotstavljanju nezapadnog sveta beskrajnom produžavanju sukoba koje forsira Amerika, on podseća i da je brazilski predsednik Luis Injasio Lula da Silva, jedan je od onih lidera koji su nastojali da održe neutralnu poziciju po pitanju sukoba. 

Predsednik Brazila, kako ocenjuje De Petris, razume da bi potencijalni kredibilitet Brazila kao nepristrasnog posrednika bio uništen ako bi ti zahtevi za oružje bili odobreni, a to je za njega, kako principijelno pitanje, tako i pitanje ličnog ponosa, budući da želi da bude državnik koji će Rusiju i Ukrajinu dovesti za pregovarački sto.

"Lulin predlog podrazumeva pronalaženje nekoliko zemalja koje nemaju nikakve veze sa ratom i formiranje pro-mirovnog kolektiva. To je na neki način slično diplomatskom predlogu koji je izneo Meksiko tokom prošlogodišnje Generalne skupštine UN, u kojoj bi višenacionalni klub visokog nivoa za dijalog i mir u Ukrajini podržao posredničke napore generalnog sekretara UN. Ukrajinska vlada je glasno osudila ideju Meksika i verovatno će učiniti isto sa Lulinom", prognozira analitičar.

Diplomatsku pomoć je, kako podseća, ponudio i Iran, pa je tako tokom posete ukrajinskog ministra spoljnih poslova Dmitrija Kulebe Bagdadu, njegov irački kolega Fuad Husein rekao je da je ta zemlja "spremna da bude u službi mira".

I indijski premijer Narendra Modi slične je poruke slao u prošlosti, dok afrički šefovi država gotovo ritualno navode hitnost pregovora svakome ko želi da sasluša.

Kina je takođe objavila svoju listu mirovnih principa u februaru, usredsređujući se na prekid vatre u službi diplomatskog sporazuma o okončanju rata.

Ali, Ukrajina i njeni partneri na Zapadu uglavnom ove mirovne ponude odbacuju kao nepotrebne, pa čak i kontraproduktivne. 

Međutim, ukoliko se ukrajinska kontraofanziva zaustavi, ili se Ukrajina pokaže slabijom nego što se mislilo (kako spekulišu američke obaveštajne službe) SAD, kako De Petris ističe, neće moći tek tako "brzo i opušteno" da odbijaju diplomatske borbe.

"Nestrpljenje prema ratu u nezapadnom svetu je već veliko, a nema sumnje da su glasači unutar UN žele da se fokusiraju na druge hitne humanitarne probleme koji su stavljeni po strani zbog sukoba u Ukrajini. Većina svetskih zemalja želi da krene dalje, čak i ako to znači da će Rusija zadržati deo ukrajinske zemlje u zamenu za odlaganje oružja", naveo je on.