Kako je mala, nepoznata francuska nuklearna kompanija pokazala sav čemer odnosa Pariza i Vašingtona

Francuska vlada nastoji da spreči da Amerikanci preuzmu nuklearnu kompaniju "Sego"

Francuska vlada želi da spreči da dobavljač delova za nuklearne podmornice "Sego" padne u američke ruke u trenutku kada su odnosi dve zemlje zategnuti zbog američkog Zakona o smanjenju inflacije - paketa zelenih subvencija i poreskih olakšica vrednog 369 milijardi dolara koji su Pariz i Brisel kritikovali kao protekcionistički potez kojim se krše pravila globalne trgovine.

Odnosi dve zemlje pogoršali su se još 2021. kada su SAD u okviru strateškog odbrambenog sporazuma Australije, SAD i Velike Britanije (AUKUS) ostavile Francusku bez više milijardi evra vrednog ugovora o proizvodnji nuklearnih podmornica koji je Pariz potpisao sa Kanberom.

Sada se američko preuzimanje male francuske kompanije od stotinak zaposlenih, koja je većini Francuza bila praktično nepoznata do pre nekoliko nedelja, pretvara u test ambicija francuskog industrijskog suvereniteta, piše "Politiko".

Sadašnjeg vlasnika "Segoa", kanadsku grupaciju "Velan", kupuje američki gigant za proizvodnju industrijskih mašina "Flovserv" na osnovu ugovora o preuzimanju koji je objavljen ranije ove godine.

"Sego" isporučuje komponente za podmornice na nuklearni pogon koje gradi državno brodogradilište "Naval grup", a takođe pravi industrijske ventile koji se koriste na vodećem francuskom nosaču aviona "Šarl de Gol".

Sada bi "Sego" mogao da se nađe pod kontrolom Amerike, što je izazvalo zabrinutost u Parizu da će Vašington imati pristup strateškoj francuskoj tehnologiji.

Dogovor je poslednjih nedelja postao vruće političko pitanje, sa desničarskim poslanicima koji su pozvali ministra ekonomije Bruna Le Mera da blokira američkog kupca.

Vlada trenutno "traži francuskog kupca", rekao je portparol francuskog ministarstva odbrane, koji je odbio da komentariše do sada primljene ponude, napominjući da konačnu reč o tome ima francusko Ministarstvo ekonomije.

Prema francuskom zakonu, ministarstvo mora da bude obavešteno o preuzimanju kompanija u strateškim sektorima kako bi dalo zeleno svetlo ili stavilo veto na poslove. Vlada je potvrdila da preuzimanje "Segoa" spada u okvir ovlašćenja Francuske za proveru investicija i da će biti ispitano čim francuske vlasti budu zvanično obaveštene.

Odluke o investicionom skriningu prvo se procenjuju na tehničkom nivou u okviru moćnog francuskog ministarstva ekonomije, poznatog kao Bersi, ali imaju i političku dimenziju jer ih na kraju donosi sam ministar ekonomije putem dekreta.

Ranije, Le Mer nije oklevao da koristi svoje pravo veta za politički osetljive slučajeve, pretvarajući slučajeve investicionog skrininga u političke bitke. U pokušaju da se predstavi kao branilac francuskih industrijskih dragulja, Le Mer je proširio obim ovlašćenja za proveru investicija 2019. godine, tokom svog prvog mandata.

Kao i u mnogim drugim zemljama EU, tokom pandemije koronavirusa dodatno je proširen obim veta Francuske, kako bi se sprečio rizik da strani investitori kupe kompanije oslabljene krizom. Ta nova ovlašćenja, koja je trebalo da budu privremena, više puta su proširena usred ekonomske krize povezane sa situacijom u Ukrajini.

Slučaj "Sego" je takođe prilika da Pariz pokaže svoju snagu, navodi briselski portal.

Za socijalistu Mišela Sapena, koji je nekoliko puta bio francuski ministar finansija i ekonomije, sporazum daje vladi priliku da se predstavi kao branilac nacionalnih dragulja zauzimanjem "hvalisavog stava o reindustrijalizaciji i industrijskom suverenitetu" koji, prema njegovim rečima, do sada nije bio potkrepljen akcijom.

Makronovi saveznici pak kažu da pokušaji Pariza da preuzmu "Sego" od američkog kupca nisu protekcionistički pokušaj da se blokira američka investicija.

"Kriterijumi neće biti prijateljstvo ili nepoverenje prema Vašingtonu", rekao je francuski ministar, koji nije ovlašćen da govori javno o tom pitanju, dodajući da "kontekst" ne bi trebalo da spreči Pariz da "kontroliše neke aspekte suvereniteta" sporazuma.

Uprkos nekim iskazima prijateljstva, tenzije između Pariza i Vašingtona su rasle stalnim tempom poslednjih meseci i porasle nakon što je francuski predsednik Emanuel Makron rekao za "Politiko" da Evropa ne bi trebalo da bude "američki sledbenik" kada je u pitanju politika prema Kini.

Le Mer je takođe bio posebno oštar prema SAD, optužujući Vašington da koristi sukob u Ukrajini da uspostavi "ekonomsku dominaciju" i da krši pravila Svetske trgovinske organizacije svojim ogromnim paketom subvencija, Zakonom o smanjenju inflacije.

Ranije ovog meseca, on je rekao da bi Evropa, poput SAD i Kine, trebalo da stavi na prvo mesto sopstvene industrijske interese i da prestane da se pridržava dogme o slobodnoj trgovini.

Ranije ovog meseca, dok je bio u Vašingtonu, optužio je "neke" u SAD da primenjuju dvostruke standarde kada je u pitanju trgovina sa Kinom. "Vidim da obim trgovine između Kine i Sjedinjenih Država nikada nije bio tako visok... Od Evrope se traži da odustane od trgovine koja je porasla između Sjedinjenih Država i Kine. Ne želimo da budemo seoski idioti koji puštaju druge sile da trguju sa Kinom, a mi nemamo pravo na to",rekao je ministar.

Ukoliko Francuska odluči da stavi veto na sporazum, "Sego" bi mogao da bude izdvojen iz "Flovservove" kupovine "Velana". Međutim, nejasno je da li bi američki kupac i dalje bio zainteresovan za kupovinu "Velana" bez "Segoa".