Zaključci Evropskog saveta: Bez dogovora o ceni gasa; osuda sabotaže na Severnom toku
Evropska unija se zalaže za mir, osuđuje Rusiju, nastaviće da pomaže Ukrajini, a na sve izazove će odgovoriti jedinstvom, zaključeno je nakon dvodnevnog samita lidera Evropske unije u Briselu.
Međutim, iako jedinstveni lideri nisu uspeli da se ujedine oko uvođenja gornje granice cene gasa. Umesto toga, dogovoreno je uspostavljanje "privremenog dinamičkog koridora" koji bi trebalo da obuzda previsoke cene ovog energenta.
Pored toga, čelnici EU obavezali su se da će do početka naredne godine napraviti i novi indeks za određivanje cene gasa u pregovorima, a predložena je i zajednička kupovina gasa koja se odnosi i na zemlje Zapadnog Balkana.
Proširenje EU nije bilo tema razgovora, s obzirom na to da "proširenje" ili "evropska perspektiva" nijednom nisu spomenuti u zakljucima Evropskog saveta.
Kada je reč o kritičnoj infrastrukturi, EU je osudila sabotažu Severnog toka, ali nije navela ko je odgovoran za ovaj akt. Istaknuto je da će članice zajednički reagovati na svako namerno uništavanje kritične infrastrukture.
U dokumentu se navodi da EU nikada neće priznati rusku aneksiju Krima, Luganske, Donjecke, Zaporoške i Hersonske oblasti.
Rusija se optužuje za svetsku krizu hrane i ona je navedena kao jedini krivac za ovaj problem. Međutim, EU podržava produženje Sporazuma o žitu koji su potpisali Kijev i Moskva. Dodaje se da sankcije EU ne utiču na izvoz hrane iz Rusije u treće zemlje.
Lideri EU su se dotakli i klimatskih promena, pozvavši članice da povećaju doprinos rešavanju ovog problema.
Na meti osuda se našao i Iran zbog upotrebe sile protiv "mirnih demonstranata, a pogotovo protiv žena", tokom protesta nakon smrti Mahse Amini. Članice EU pozdravile su uvođenje sankcija ovoj zemlji.