Peticija koja ima za cilj podršku istopolnim zajednicama u Ukrajini sakupila je dovoljan broj glasova da bi je razmotrio predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski.
Prema podacima sa sajta ukrajinskog predsednika, inicijativu je od 28. marta do danas podržalo nešto više od 25.000 ljudi, a Zelenski je u obavezi da je razmotri u naredna 64 dana.
Na predlogu o uvođenju posebnog statusa za istopolne zajednice radilo je više od 40 ljudi, a u celom procesu učestvovala su ne samo fizička, već i pravna lica.
Autori inicijative zatražili su od predsednika da "javno podrži uvođenje istopolnih partnerstava u Ukrajini", kao i da pruži podršku odgovarajućem nacrtu zakona. Još jedan od zahteva je i taj da to bude učinjeno što pre i da se cela stvar označi kao "neodložna", kao i da za skupštinu bude odvojeno kraće vreme da razmotri pomenuti predlog zakona jer se situacija, kako je navedeno, u poslednje vreme zaoštrila. Razlog - istopolni parovi postoje i među vojnicima koji su sada na frontu, te je i radi njih potrebno ubrzati proces.
Autori inicijative pozivaju se i na sociološko istraživanje Nacionalnog demokratskog instituta (National Democratic Institute) i Kijevskog međunarodnog instituta za sociologiju, prema kojem 56 odsto građana Ukrajine podržava uvođenje istopolnih zajednica za LGBT osobe, dok je protiv toga 24 odsto stanovništva.
"Ukrajina bi trebalo da legalizuje građansku zajednicu za istopolne i heteroseksualne parove i zaštiti one koji čuvaju nju", navodi se u tekstu peticije.
Ukoliko zahtev bude usvojen, partneri istopolnih zajednica dobiće status bliskih rođaka, što neće zavisiti od toga da li žive zajedno ili ne.
Iako ove zajednice neće biti izjednačene sa bračnim, partneri će imati pojedina prava poput onih koji su u bračnoj zajednici. To se, pre svega, odnosi na nasledno pravo, lečenje partnera i druge situacije kada određene odluke može da donese samo zvaničan partner u odnosu.
Konflikt u Ukrajini aktuelizovao je ovo pitanje jer prema sadašnjim zakonima LGBT partneri ukrajinskih boraca na frontu nemaju pravo da naslede imovinu ili da preuzmu telo vojnika nakon pogibije.
Inicijator peticije je Pjotr Žeruha, predstavnik LGBT zajednice vojnika.