Svet

Bivši savetnik CIA: Amerika je sebi najveći neprijatelj

Džejms Rikards je napomenuo da je finansijski rat Vašingtona i američkih političkih rivala dolar pretvorio u oružje
Bivši savetnik CIA: Amerika je sebi najveći neprijateljGetty © Ronald Martinez

Ugledni stručnjak za globalne finansije, ekonomista, pravnik i nekadašnji savetnik CIA, Džejms Rikards, u autorskom tekstu za "Dejli rekoning" napisao je da su SAD same sebi najgori neprijatelj kada su posredi finansijske sankcije koje je ta zemlja uvela Rusiji.

Ne mislim da druge zemlje mogu da unište dolar, ali mi to možemo sami, zaključio je Rikards.

"Mi smo sami sebi najveći neprijatelj. Mi, naravno, mislim na Sjedinjene Države. Sankcijama, i drugim pogrešnim politikama, uništavamo dolar. SAD čine više da unište dolar od naših neprijatelja. Događaji u protekloj godini potvrdili su moju prognozu u svakom pogledu", naznačio je finansijski stručnjak.

On je napomenuo da je finansijski rat Vašingtona i američkih političkih rivala dolar pretvorio u oružje.

To je, kako Rikards naglašava, mnoge neutralne zemlje ubedilo da razmisle o prestanku transakcija u američku valutu i stvaranja alternativne platforme plaćanja koje bi na kraju prestale da koriste dolar. 

"Pre skoro deset godina sedeo sam u konferencijskoj sali u Pentagonu i objasnio grupi zvaničnika američke nacionalne bezbednosti iz vojske, CIA, državnog trezora i drugih agencija, da će prekomerna upotreba američkog dolara u finansijskom ratu na kraju oterati zemlje od korišćenja dolara u međunarodnim transakcijama. Pre svega iz straha da bi oni mogli da postanu sledeća meta američkog nezadovoljstva. Neki su to primili k znanju, drugi su ignorisali upozorenje, a jedan zvaničnik Trezora je lupio po stolu i rekao: "Dolar je bio globalna rezervna valuta, sada je i uvek će biti!", napisao je savetnik CIA.

Dodao je da je na nedavno održanom seminaru o finansijskom ratu na Ratnom koledžu američke vojske, objašnjavao da sankcije SAD neće imati materijalni uticaj na Rusiju, da Rusija neće promeniti svoje ponašanje u Ukrajini na osnovu tih sankcija i da će SAD snositi više posledica nego Ruska Federacija. 

"Žalosno je što se ispostavilo da je ministarka finansija Dženet Jelen sporo dete u svojoj klasi kada su u pitanju ekonomske sankcije i finansijski rat", dodao je on.

Navodi da je Rusija je sve ovo videla i spremala se u skladu sa tim.

"U 2009. zlatne rezerve Rusije bile su oko 600 tona. Do uvođenja sankcija 2022. godine, ruske zlatne rezerve su bile blizu 3.000 tona. Oni su proveli taj 13-godišnji period za nabavku 2.400 metričkih tona zlata. Ako mislite da je to lako, nije. Uopšte nije lako nabaviti ni blizu te količine zlata. Kupovali su 10 do 30 tona mesečno, oko 250 tona godišnje, nekad više, nekad manje, ali su za 13 godina došli do tog nivoa od 3.000 tona", objasnio je Rikards i dodao da su Rusi veoma transparentni u vezi sa tim, te da su očekivali finansijski rat od SAD i zapadnjačkih saveznika.

"Kina je, naravno, radila isto što i Rusija da bi izbegla dominaciju dolara", zaključio je.

image