Poslanica Bundestaga: Srbija trn u oku nemačkoj vladi
Nemci se suočavaju s velikim ekonomskim problemima prouzrokovanim politikom sankcija zbog rata u Ukrajini, inflacija je izuzetno visoka, mnogi ljudi više ne znaju kako da plate račune, izjavila je poslanica Levice u Bundestagu Žaklin Nastić, te dodala da savezna vlada nije održala obećanje da neće uvoditi sankcije koje bi više pogodile nemačko stanovništvo nego Rusiju.
"Pored toga, isporuka oružja i obuka ukrajinskih vojnika na nemačkom tlu sve više čine Nemačku stranom u ratu. Nemačka je uložila skoro 56 milijardi dolara u naoružanje, čime je bila sedma u svetu po vojnim troškovima – 2022. odobren je izvoz oružja u vrednosti od najmanje 8,35 milijardi evra, uključujući zemlje koje već osam godina vode rat protiv Jemena. Većina Nemaca je protiv isporuka oružja Ukrajini", izjavila je Nastićeva u intervjuu "Politici".
Dodala je da kršenje međunarodnog prava i isporuke oružja nikada nisu doprinele rešavanju sukoba, ni na Kosovu, ni u Jemenu, ni u Ukrajini.
Nemačka vlast negira ugroženost Srba na KiM
Nemačka poslanica je u martu posetila Kosovo i Metohiju kada se uverila u probleme srpske zajednice. Posebno joj je bilo važno da poseti dva srpska dečaka koje je albanski vojnik ranio na Badnji dan jer političari u saveznoj koaliciji u Nemačkoj tvrde da je ovaj svirepi zločin lažna vest i propaganda srpske vlade.
"Kada neko otvoreno priča o problemima i nedostatku bezbednosti Srba na Kosovu, nailazi na pretnje smrću, pretnje nasiljem i silovanjem, kao i na uvrede. Napadi na srpsko civilno stanovništvo su u porastu, kao i napadi na pravoslavne crkve i manastire. Sa svih strana mi je rečeno da se odnosi između institucija na Kosovu i srpske manjine drastično pogoršao otkad je Kurti preuzeo vlast", rekla je Žaklin Nastić.
Istakla je i da Nemačka snosi veliku odgovornost za sve što se dešava na Kosovu.
"Nemačka vlada igra veoma problematičnu ulogu. Umesto da se radi na rešenju prihvatljivom za obe strane i deeskalaciju situacije, ona zauzima stranu i doprinosi eskalaciji sukoba. Kurtiju i njegovoj vladi se gleda kroz prste", rekla je Nastićeva i dodala da to što ZSO nije formirana ni posle deset godina mnogo govori o vlasti u Prištini, posebno o tome koliko ozbiljno može da se shvati Kurti koji nema interes za miran suživot na Kosovu.
Nastavak politike koja je podržavala NATO agresiju
Poslanica Levice smatra i da nemačka vlada snosi odgovornost prema Srbiji jer je crveno-zelena vlada, uz veliku podršku CDU i FDP, opozvala antimilitaristički konsenzus posleratnog doba i direktno učestvovala u nezakonitom ratu protiv Jugoslavije i doprinela sadašnjoj situaciji.
"Bombardovanje Jugoslavije bilo je nezakonit akt agresije NATO-a i ozbiljno kršenje međunarodnog prava koje se ne može opravdati. Političari do dana današnjeg tvrde, bez ikakvih dokaza, da je srpska strana izvršila genocid na Kosovu. Zločini koje je počinio NATO moraju biti u potpunosti istraženi, a krivci pozvani na odgovornost. Ratni zločini se moraju rešavati na svim stranama, a ne da se jednostrano okrivljuje Srbija", izjavila je Nastićeva, inače prvi predstavnik nemačkog parlamenta koji je prisustvovao obeležavanju godišnjice agresije NATO-a.
Konstatovala je i da nemačka vlast, posebno u Ministarstvu inostranih poslova i s partijom Zeleni na čelu, ne odstupa od tog kursa budući da vladajuću koaliciju čine duhovna braća i pristalice vlasti koja je učestvovala u NATO agresiji na SRJ.
Nemačka politika dvostrukih standarda
Upitana o tome kako u Nemačkoj gledaju na srpsku politiku, odgovorila je da Srbija predstavlja problem za tamošnju vladajuću strukturu pre svega jer nije uvela sankcije Rusiji.
"Verujem da je politika Srbije trn u oku nemačkoj vladi, posebno u vezi s politikom sankcija prema Rusiji. Dok su se zemlje EU ujedinile za uvođenje sankcija Rusiji, ugrožavajući sopstvenu ekonomiju i prosperitet, Srbija nije pristupila toj politici", precizirala je Nastićeva, ali i konstatovala da to što je Nemačka i sama vodila nezakonit agresorski rat protiv Srbije stvara ogromne probleme s kredibilitetom kritikovanja rata Ruske Federacije protiv Ukrajine.
Ukazala je na dvostruke standarde kada ministarka spoljnih poslova Analena Berbok zahteva da Srbija prizna "Kosovo" koje je otcepljeno nezakonitim ratom dok kritikuje samoproglašenu nezavisnost istočnih republika Ukrajine.
A budući da je zapadna "zajednica vrednosti" stvorila veštačku državu Kosovo obeleženu korupcijom i kriminalom, ona mora i da reši situaciju.
"Zapad više ne može da sedi skrštenih ruku dok se bezbednost Srba na Kosovu i dalje pogoršava. Očekujem odlučnu akciju na obezbeđivanju poštovanja Rezolucije 1244, i odgovarajući pritisak na vladu u Prištini da obezbedi uspostavljanje vladavine prava i zaštitu svih ljudskih prava i demokratskih standarda", zaključila je poslanica Bundestaga Žaklin Nastić za "Politiku".