Trenutak istine za američko obrazovanje

Đaci u Americi pokazali zabrinjavajuće neuspehe na nacionalnom obrazovnom ispitu

Američki đaci u većini država i u gotovo svim demografskim grupama su pokazali zabrinjavajuće neuspehe i u matematici i čitanju, piše Njujork tajms povodom rezultata nacionalnog ispita objavljenih u ponedeljak. Poražavajući rezultati đaka se smatraju konačnim dokazom uticaja pandemije na obrazovanje miliona školaraca.

Kako prenosi "Njujork tajms", rezultati u matematici su bili posebno zabrinjavajući i predstavljaju "najstrmiji pad ikada zabeležen u Nacionalnoj proceni obrazovnog napretka".

Ova procena poznata je i kao "izveštaj nacije" a testira znanje širokog uzorka učenika četvrtog i osmog razreda i datira iz ranih 1990-ih.

"Želim da budem vrlo jasan: rezultati u današnjem izveštaju nacije su užasni i neprihvatljivi", rekao je Migel Kardona, sekretar za obrazovanje. "Ovo je trenutak istine za obrazovanje. Kako ćemo odgovoriti na ovo, zavisiće ne samo od našeg oporavka, već i od položaja naše države u svetu."

Rezultati iz matematike su pali u skoro svakoj saveznoj državi, a rezultati ispita iz čitanja u više od polovine njih, čime je nastavljen trend pada koji je počeo čak i pre pandemije.

Nijedna država nije pokazala značajno poboljšanje u čitanju, a samo je svaki treći učenik "ispunio standarde znanja", oznaku koja, kako piše "Njujork tajms", znači da su "učenici na putu za budući uspeh".

Najlošije rezultate na ispitima posle pandemije pokazali su učenici iz ekonomski najugroženijih porodica, afroamerički i latinoamerički učenici.

Kako piše "Njujork tajms", izveštaj "postavlja značajno pitanje o tome kuda ide Amerika", a pandemija je "razotkrila duboke i zabrinjavajuće nejednakosti koje dominiraju mnogim aspektima američkog života - posebno u obrazovanju".

"Moramo da uradimo nešto kako bismo bolje usmerili svoje resurse na one studente koji su istorijski bili skrajnuti", rekla je Deniz Forte, privremena izvršna direktorka američkog Obrazovnog fonda.

Sumorni rezultati testova bi neposredno pred izbore za Kongres mogli biti iskorišćeni kao povod za ponovno pokretanje javne debate o tome koliko su dugo škole morale biti zatvorene, zaključuje "Njujork tajms".