EU udara i na "saučesnike" u zaobilaženju sankcija Rusiji: Brisel ima spreman spisak

Zvaničnici Evropske unije već neko vreme izražavaju zabrinutost zbog robe koja preko Kine i Irana stiže do Rusije

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen pozvala je u jučerašnjoj poseti Ukrajini članice EU da preduzmu mere protiv zemalja koje pomažu Rusiju da zaobiđe zapadne sankcije.

Ona je rekla da bi te mere trebalo da budu deo novog paketa sankcija Rusiji o kojima zemlje članice već pregovaraju, preneo je AP.

"Videli smo rast veoma neobičnih trgovinskih tokova između Evropske unije i određenih trećih zemalja. Ta roba potom završava u Rusiji", rekla je Fon der Lajen.

Ona nije navela na koje zemlje misli, ali zvaničnici Evropske unije već neko vreme izražavaju zabrinutost zbog robe koja preko Kine i Irana stiže do Rusije, piše američka agencija.

Kako je istakla, ove mere bi se uvodile veoma oprezno nakon ozbiljne analize rizika i odobrenja država članica.

Centralnoazijske države poput Uzbekistana i Kazahstana najverovatnije će biti prve mete radikalnih novih mera uz pomoć kojih će EU pokušati da ograniči pokušaje zaobilaženja sankcija Rusiji.

EU priprema jedanaesti paket sankcija protiv Moskve, a on će prvi put sadržati i mere protiv zemalja koje Rusiji navodno pomažu da zaobiđe sankcije, prenosi "Politiko".

Kina i Turska najčešće se navode kao glavni ruski "partneri" u zaobilaženju sankcija, navodi taj portal, ali se ne očekuje da će kaznene mere EU biti uperene protiv tih uticajnih geopolitičkih igrača, iz straha da bi one mogle da imaju negativne posledice.

Umesto toga, evropske diplomate se nadaju da će pretnja sankcijama primorati države Centralne Azije da odustanu od saradnje sa Rusijom. 

Evropski izaslanik za sankcije Dejvid O'Saliven prethodnih nedelja posetio je Tursku, Uzbekistan i Kazahstan kako bi "procenio obim zaobilaženja sankcija protiv Rusije" u tim zemljama, piše "Politiko".

Kako navodi taj portal, pozivajući se na izvore iz Komisije, jedanaesti paket sankcija uključuje mere usmerene protiv "osoba i entiteta koji zaobilaze restriktivne mere Unije, čije aktivnosti za cilj imaju njihovo nepoštovanje. To se odnosi, na primer, na kompanije u trećim zemljama koje nabavljaju sankcionisana dobra u Uniji, nakon čega ih, direktno ili preko posrednika, izvoze u Rusiju".

Predlog paketa sankcija nije imenovao ni jednu konkretnu državu, te se očekuje da su evropske zemlje te koje će doneti konačnu odluku o tome. Paket, ipak, imenuje 72 individue i 31 poslovni entitet.

Osnovna ideja iza novih mera Evropske unije je uvođenje ograničenja prodaje osetljivih dobara kompanijama koje posluju u zemljama u ruskom okruženju. Sankcije će sadržati liste konkretnih sankcionisanih proizvoda, ali i zemalja u koje se oni izvoze.

Evropski ambasadori u Briselu o novom paketu sankcija će razgovarati u sredu, a očekuje se da bi sporazum mogao biti postignut tek sledeće, ili za dve nedelje.

Novi paket sankcija, ipak, možda ne bude usvojen tako brzo kao što se mnogi u Komisiji nadaju, zato što je pun potencijalnih problema, prenosi "Politiko".

Veći broj država članica se plaši da bi uvođenje takvim mera moglo da otvori Pandorinu kutiju, odnosno da bi se strateški značajne zemlje koje Rusiji nisu uvele sankcije, poput Kine i Turske, uskoro mogle naći na udaru kaznenih mera EU.

Unija se već neko vreme nalazi pod pritiskom Sjedinjenih Američkih Država, koje od nje zahtevaju da zauzme čvršći stav u odnosima sa Kinom. Brisel je do sada uglavnom bio nezainteresovan za drastičnu promenu svoje politike prema Pekingu.

Konfrontacija sa Turskom, u kojoj se sledećeg vikenda organizuju izbori, takođe bi mogla da bude rizična, pogotovo u svetlu ucenjivačkog potencijala Ankare u odnosima sa Briselom.

Dok u Komisiji veruju da će same pretnje ekonomskim odmazdama biti dovoljne da promene ponašanje zemalja Centralne Azije, jedan evropski diplomata je za "Politiko" rekao da Evropa "mora da bude spremna da te pretnje i ostvari".

Drugi je dodao da bi EU morala da pronađe balans između "kažnjavanja onih koji zaobilaze sankcije" i održavanja ekonomskih odnosa sa ključnim trgovinskim partnerima, poput Kine i Turske.

Peking: Preduzećemo i mi neke mere

Peking je već otvoreno kritikovao jedanaesti paket sankcija, u kom se nalazi i sedam kineskim kompanija optuženih za "pomaganje Rusiji u zaobilaženju sankcija".

Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova upozorio je Evropsku uniju da ne nastavlja sa uvođenjem paketa sankcija. "Mi pozivamo EU da ne ide ovim pogrešnim putem, inače će Kina morati da preduzme akcije kako bu zaštitila naše legitimne interese", rekao je on.

U Komisiji, ipak, veruju da će novi paket sankcija biti dovoljno fleksibilan kako bi sprečio uvođenje mera koje bi bile isuviše politički osetljive.

Očekuje se da će svi proizvodi koji se budu stavljali na listu sankcija morati da dobiju odobrenje svih 27 država članica.