Ne mogu bez Moskve: Kako Amerika finansira rusku specijalnu vojnu operaciju?

Uprkos sankcijama, SAD ne odustaju od nabavke nuklearnog goriva od Kremlja, pa je u te svrhe prošle godine potrošila milijardu dolara

Sjedinjene Američke Države kojima su, zbog Specijalne vojne operacije u Ukrajini, usta puna priče o sankcionisanju energenata iz Rusije, ali na rusko nuklearno gorivo ipak nisu "gadljive".

Zapravo, ruska nuklearna energetska korporacija "Rosatom", prema pisanju "Volstrit džornala", obezbeđuje čak četvrtinu američkog nuklearnog goriva, a Sjedinjene Države, koliko god da su "ljute" na Kremlj, nastavljaju da Moskvi plaćaju ovaj resurs, samo prošle godine trošeći na njega ukupno milijardu dolara.

"Američke kompanije skupo plaćaju resurse potrebne za napajanje reaktora u SAD, što znači da tokom rata finansiraju i Rusiju i Ukrajinu. Međutim, sa 113 milijardi dolara, podrške Kongresa Ukrajini u vidu vojne, vladine i humanitarne pomoći daleko je premašila milijardu dolara koju su američke kompanije potrošile na nuklearno gorivo Rosatoma 2022", zapaža "Njuzvik".

Rusija, naime, ima zalihe uranijuma koje su među najvećim u svetu, a takođe se ističe i u tome što je jedna od malobrojnih zemalja koje su sposobne za visokospecijalizovani proces njegovog pretvaranja u obogaćeni uranijum, koji se zatim može koristiti kao nuklearno gorivo. 

Komercijalne fabrike za konverziju uranijuma osim u Rusiji, rade i u Kanadi, Kini i Francuskoj, ali Rusija ipak ima najviše infrastrukture potrebne za njegovo obogaćivanje.

Nuklearno gorivo sve je popularnije u trenutku dok se svet bori sa efektima i povećanom zabrinutošću zbog klimatskih promena, piše "Njuzvik", dodajući da nuklearna energija nema emisiju zagađujućih materija i da je drugi najveći izvor energije sa niskim sadržajem ugljenika u svetu iza hidroenergije.