"Blumberg": Da li nam preti Treći svetski rat?
Kriza u Ukrajini mogla bi da dovede do sukoba velikih razmera, upozorava kolumnista "Blumberga" Najl Ferguson i ističe da su događaji ove godine javnost ponovo podsetili na to šta je u igri kada dođe do borbe velikih sila.
Da nije bilo ogromne finansijske, vojne i tehnološke pomoći Ukrajini od SAD, Evropske unije i drugih, Rusija bi do sada postigla svoje ciljeve, piše Ferguson i dodaje da postoji "scenario u kom se približavamo 1940-im sa regionalnim sukobima koji se spajaju u nešto poput Trećeg svetskog rata".
Iako se u ovogodišnjoj Strategiji nacionalne bezbednosti administracije Džozefa Bajdena navodi da se "ne traži novi sukob ili novi hladni rat", strategijom se upravo predviđa kreiranje strategije hladnog rata, navodi kolumnista.
"Era posle Hladnog rata je definitivno završena i u toku je nadmetanje velikih sila da oblikuju ono što sledi, stoji u Bajednovoj strategiji, što znači da je počeo Drugi hladni rat", piše Ferguson.
On upozorava na razliku u retorici u poslednjih nekoliko godina. Primera radi, 2017. godine napisano je da "Kina i Rusija osporavaju američku moć, uticaj i interese, pokušavajući da naruše američku bezbednost i prosperitet".
Sa druge strane, u ovogodišnjoj nacionalnoj strategiji stoji da "Rusija predstavlja neposrednu pretnju slobodnom i otvorenom međunarodnom sistemu, bezobzirno kršeći osnovne zakone današnjeg međunarodnog poretka, kao što je pokazao njen brutalni agresorski rat protiv Ukrajine".
"Bajdenov plan za Rusiju može se cinično opisati kao borba do poslednjeg Ukrajinca, ali zarad kog cilja? Navodno, SAD su odlučne da podrže Ukrajinu u njenoj borbi za njenu slobodu, ali pravi cilj je da onemoguće Rusiju da vodi buduće agresorske ratove", ističe kolumnista i dodaje da se zbog toga američka administracija nije trudila da dođe do prekida vatre, a još manje do mira.
"Čini se da Bela kuća želi da se ovaj rat nastavi, iako će se to, pretpostavljam, promeniti nakon međuizbora", predviđa Ferguson.
On ističe da, sankcijama protiv Rusije, SAD zapravo pokušavaju da pokažu Kini šta i njoj mogu učiniti.
"Pre dve nedelje sam, optimistično, sugerisao da ću doživeti pad kineskih komunista, ruskih fašista i iranskih teokrata, ali ne smemo pretpostavljati da su SAD neuništiva imperija jer tako nešto ne postoji", dodaje Ferguson.
Bajdenova administracija ne bi bila prva demokratska administracija izabrana na osnovu progresivnog programa na domaćem planu, koja je zapala u veliki rat.
"Vudro Vilson, Frenklin D. Ruzvelt, Hari Truman i Lindon Džonson — svi su to uradili. Rezultat je: dva dobijena, jedan nerešen, jedan izgubljen", zaključuje Ferguson.