"Zatezali" su sa slanjem tenkova, a sada se Amerikancima ne žuri da Kijevu obećaju ni borbene avione F-16, koje su velikodušno spremni da daruju njihovi evropski partneri, poput Britanije i Holandije.
"Bajdenova administracija, koja mora da odobri bilo kakvo prebacivanje aviona američke proizvodnje, nije uverena da su Ukrajini potrebni skupi avioni, koji su osnovni deo mnogih savremenih vojnih arsenala", navodi "Njujork tajms" koji tvrdi i da je skepticizam Vašingtona toliki da ukrajinskim pilotima ne daju čak ni da vežbaju na F-16, koji su u Evropi.
Britanski ministar odbrane Ben Volas u sredu je u Berlinu jasno stavio da oni nemaju nekih moralnih dilema oko slanja teškog naoružanja Ukrajini.
"Ono što je zaista važno je da signaliziramo Rusiji da mi kao nacije nemamo filozofske ili principijelne zamerke u pogledu snabdevanja Ukrajine potrebnim kapacitetima, u zavisnosti od toga šta se dešava na bojnom polju. Na Beloj kući je da odluči da li želi da pusti tu tehnologiju", poručio je.
Američki zvaničnik objasnio je, međutim, za "Njujork tajms" da je jedan od razloga što se Bajdenova administracija nećka i to što su ovi borbeni avioni preskupi za sve manji "kolač" odvojen za ratna sredstva, te da bi SAD radije slali drugo oružje.
Nije, međutim, isključeno da Amerikanci dozvole reeksport evropskim vojskama koje u svojim arsenalima imaju F-16.
Holandija je jedna od četiri evropske zemlje za koje je visoki ukrajinski zvaničnik rekao da su signalizirale da su spremne da Kijevu pošalju lovce iz svog vlasništva. Isto je, navodno i sa Norveškom.
Ranije ove nedelje, britanski premijer Riši Sunak rekao je da će Ujedinjeno Kraljevstvo početi da obučava ukrajinske pilote, počevši od ovog leta, kao deo plana "sa drugim zemljama o obezbeđivanju aviona F-16". Njegovo saopštenje stiglo je tokom posete ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog Londonu.
"Bez eksplicitnih američkih odobrenja, međutim, obuka će verovatno biti ograničena na ono što je visoki ukrajinski zvaničnik opisao kao samo tehnički jezik i taktičke lekcije koje će piloti naučiti, a da se nikada ne dotaknu F-16", ocenjuje "Njujork tajms".
Ovi borbeni avioni inače imaju moćni radar koji uočava ciljeve udaljene stotinama milja, a nose i moderne projektile, pa SAD strahuju i od toga da bi ovi poverljivi i ograničeni sistemi mogli da padnu u ruke neprijatelju, ili da se umnože. Zato je i bitno da čak i saveznici dobiju dozvolu da ih šalju dalje.
Bajdenova administracija, uz to se se često opirala slanju snažnijeg oružja u Ukrajinu i iz straha da će Moskva eskalirati svoje napade.
Vojni ekspert IISS-a, Daglas Bari, rekao je, ipak, da bi bilo iznenađujuće da Bajdenova administracija nije dala "barem neku vrstu prećutnog klimanja glavom i namignuvši" da odobri evropski plan da se pomogne u nabavci F-16 za Ukrajinu.
On je rekao da bi borbeni avioni mogli da odigraju ključnu ulogu u odbrani Ukrajine, tako što će "da nastave da uskraćuju Rusima vrstu nadmoći u vazduhu koju nisu uspeli da uspostave".
Iskusni ukrajinski borbeni piloti koji su već vešti na avionima iz sovjetske ere mogli bi da budu obučeni da lete na F-16 za nekoliko meseci (nikako ne nedelja). Bari, međutim, upozorava da bi svaka intenzivna obuka u bliskoj budućnosti mogla da "odvuče pilote iz rata u trenutku kada Ukrajini treba što je moguće više vazdušnih snaga spremnih za let".