Svet

Amerika sprema zamrzavanje sukoba: Ukrajina je nova Južna Koreja

Konflikt u istočnoj Evropi mogao bi da se pretvori u zamrznuti sukob, nalik onom na Korejskom poluostrvu, piše "Politiko"
Amerika sprema zamrzavanje sukoba: Ukrajina je nova Južna Koreja© Tanjug/AP Photo/Libkos

Amerika planira da konflikt između Rusije i Ukrajine pretvori u "zamrznuti sukob", koji bi, prema nekim zvaničnicima i analitičarima koji su govorili za "Politiko", mogao da se "udesi" po modelu Korejskog rata.

Zamrznuti sukob, dakle, znači prekid borbe, ali ne i zvanični kraj rata. To je stanje u kome nijedna strana nije pobednik, što bi, kako ovaj medij dodaje, bio "prihvatljiv dugoročni rezultat za SAD i druge zemlje koje podržavaju Ukrajinu".

U slučaju Korejskog poluostrva, na primer, aktivne borbe okončane su primirjem 1953. godine, ali ni 70 godina kasnije rat nije formalno proglašen završenim.

"Zaustavljanje rata u korejskom stilu je svakako nešto o čemu su razgovarali stručnjaci i analitičari u vladi i van nje kada je u pitanju Ukrajina. Nijedna strana ne bi morala da prizna nikakve nove granice i jedino oko čega bi se trebalo dogovoriti jeste prekid vatre duž postavljene linije", tvrdi jedan od sagovornika "Politika" iz Bajdenove administracije.

Drugi potencijalno relevantni primeri uključuju i spor između Gruzije i Rusije oko dve provincije iz 2008. godine, ali i više od 70 godina star sukob Indije i Pakistana oko regiona Kašmira, pa kako dodaje ovaj medij, verovatno čak i segmente rusko-ukrajinskog sukoba između 2014. i 2022. godine, vođenog oko delova istoka Ukrajine i Krima.

Takvi zaustavljeni ratovi povremeno se, međutim nastavljaju što pokazuje i primirje između Azerbejdžana i Jermenije iz 1994. godine oko Nagorno-Karabaha, koje je održano sve dok žestoke borbe nisu narušile mir 2020. godine. Dve zemlje sada pokušavaju da pregovaraju.

Bajdenova administracija uveliko, dakle, razgovara o opciji zamrzavanja sukoba, a pričalo se, između ostalog i koje bi to mogle biti potencijalne linije (koje ne moraju biti zvanične granice) koje Rusi i Ukrajinci neće prelaziti.

"To je scenario koji bi se mogao pokazati kao najrealističniji dugoročni ishod s obzirom na to da ni Kijev ni Moskva izgleda nisu skloni da priznaju poraz. Postaje sve verovatnije da predstojeća ukrajinska kontraofanziva neće zadati smrtni udarac Rusiji", piše "Politiko".

I drugi sagovornici ovog medija, bivši i sadašnji zvaničnici SAD potvrdili su da je produženo zamrzavanje borbi jedna od mogućnosti koje sprema Amerika.

"Postoji škola mišljenja koja kaže: 'Oh, Ukrajinci moraju imati pristup Marijupolju i Azovskom moru'. A ima i onih drugih koji su manje zabrinuti za postavljanje linija sve dok je Ukrajina sigurna i ide u budućnost", rekao je bivši zvaničnik administracije, opisujući interne razgovore koji su se vodili.

Ovakve priče su još u ranoj fazi, jer će sukob, kako medij predviđa, i dalje biti "vruć" budući da SAD planiraju da šalju oružje i podršku potrebnu Kijevu da Ruse potisne sa što veće teritorije.

"Politiko", međutim, uverava da čak i razmišljanje o ovakvom scenariju može potkopati poverenje ukrajinskih lidera u stalnu posvećenost Amerike njihovom cilju, posebno imajući u vidu da neki republikanci agituju za smanjenjem pomoći.

Niko od zvaničnika administracije koji su razgovarali sa ovim medijem, međutim, nije ponudio detalje o tome kako će se SAD nositi sa višegodišnjim ratom, niti je opisao koliko se ozbiljno planirao zamrznuti sukob.

Informacije su uglavnom poverljive, ali "Politiko" konstatuje da što se borba više odugovlači, veća je verovatnoća da će Rusija i Ukrajina trpeti međunarodni i domaći pritisak da pregovaraju o prekidu vatre, primirju ili drugom pravnom mehanizmu za zaustavljanje, ako ne i zvanično okončanje rata.

Zapadno učešće u svakom od pomenutih modela koji bi se mogli "preslikati" na Ukrajinu – varira.

Sjedinjene Države su se borile u Korejskom ratu i još uvek imaju hiljade vojnika u Južnoj Koreji, što je ključna razlika u odnosu na Ukrajinu, gde se američke snage- bar zvanično- ne bore. 

Analitičari i zvaničnici upozoravaju da zamrznuti konflikt ne znači geopolitičku stabilnost ili manje patnje među civilima zatečenim na spornim teritorijama. 

Savetnik ukrajinskog ministra odbrane Jurij Sak zato kaže da je jedan od razloga zašto Kijev stalno poziva svoje zapadne partnere da pošalju više oružja i druge pomoći upravo zato što želi da brzo okonča rat, a ne da se nađe u beskrajnom obračunu.

image