SAD uvele sankcije ruskoj Spoljnoj obaveštajnoj službi

Prethodno je Vašington uveo nove sankcije i izvozna ograničenja za 71 kompaniju iz Rusije, Kirgistana i Jermenije

Ministarstvo finansija SAD uključilo je rusku Spoljnu obaveštajnu službu (SVR) u novi paket sankcija, saopštili su u tom ministarstvu.

"SVR je uključen u ažuriranu listu sankcija s obzirom na činjenicu da je deo i oruđe ruske vlade", navodi se u saopštenju.

Dodaje se da je na spisak sankcija uvršteno i nekoliko kompanija iz Kine i Irana.

Tu su dve kompanije iz Kine se bave avio industrijom, zatim proizvođač bespilotnih letelica iz Makaa, dobavljač mikroelektronike iz Hong Konga, organizacije registrovane u Kanadi i Hong Kongu, koje su navodno pomogle da se isporuči ruska tehnologija zaobilazeći ograničenja. 

"Sankcije su pogodile nekoliko iranskih kompanija povezanih sa pomorskom logistikom", naveli su u ministrastvu.

Prethodno je Vašington uveo nove sankcije i izvozna ograničenja za 71 kompaniju iz Rusije, Kirgistana i Jermenije, saopštilo je američko Ministarstvo trgovine.

Prema dokumentu objavljenom u saveznom registru, ministarstvo je "proširilo listu ograničenja izvoza za 71 kompaniju, koja, kako je utvrdila američka vlada, deluju suprotno interesima nacionalne bezbednosti i spoljne politike Sjedinjenih Država".

Na objavljenoj listi nalazi se po jedna kompanija iz Jermenije i Kirgizije, dok su sve ostale ruske. Među ruskim kompanijama su Državni naučni centar Ruske Federacije, Savezno državno jedinstveno preduzeće "Centralni istraživački institut za hemiju i mehaniku", "Kazanska fabrika praha", fabrika za proizvodnju aviona "Arzamas", preduzeća za mašinogradnju, uključujući Brjansku automobilsku fabriku, "Centralni istraživački institut Burevestnik", "Informacioni satelitski sistemi", Kazansku optičko-mehaničku fabriku i druge.

Ograničenja i za proizvodnju nafte na Arktiku

Ministarstvo trgovine SAD takođe je uvelo izvozna ograničenja u vezi sa radom Rusije i Belorusije u na proizvodnji nafte u dubokom moru na arktičkom šelfu.

"Prijave za izvoz, reeksport ili transfer bilo kakve opreme, koja je direktno ili indirektno potrebna za proizvodnju nafte u dubokim morima i na arktičkom šelfu nafte ili gasa, a koje zahtevaju dozvolu, biće razmatrane iz ugla odbijanja", navodi se u dokumentu objavljenom u federalnom registru.

U dokumentu američkog resora precizira se da će se odgovarajući zahtevi razmatrati individualno radi procene "da li će takve transakcije pružiti podršku ruskom i beloruskom odbrambenom sektoru". Prethodno, britanska Vlada je saopštila da je Velika Britanija uvela sankcije protiv 86 fizičkih lica i kompanija povezanih sa Rusijom.