Si pozvao zemlje Centralne Azije da se zajedno suprotstave obojenim revolucijama
Kina poziva države Centralne Azije da se suprotstave spoljnom mešanju i pokušajima da se na njihovim teritorijama podstaknu obojene revolucije, izjavio je kineski lider Si Đinping.
"Važno je da delujemo u skladu sa Inicijativom za globalnu bezbednost i da budemo čvrsto protiv spoljnih pokušaja mešanja u unutrašnje poslove zemalja u regionu ili podsticanja obojenih revolucija. Trebalo bi da zadržimo poziciju nulte tolerancije prema terorizmu, separatizmu i ekstremizmu, te da nastojimo da rešimo bezbednosne zagonetke u regionu", rekao je prvi čovek Kine a prenela agencija Sinhua.
Kineski lider je predložio da na tome rade zajednički kako bi se osiguralo da u tamošnjoj zajednici ne bude sukoba i da vlada trajni mir.
"Kina je spremna da pomogne zemljama Centralne Azije da ojačaju kapacitete u oblastima sprovođenja zakona, bezbednosti i odbrane", naglasio je Si.
Na dvodnevnom samitu (18. i 19. maj) Kine i država Centralne Azije, koji je održan u severozapadnoj kineskoj provinciji Šansi, učestvovali su, pored zemlje domaćina, lideri Kazahstana, Kirgistana, Tadžikistana, Turkmenistana i Uzbekistana.
Kineski predsednik predstavio razvojni plan za Centralnu Aziju
Si Đinping je na samitu objavio i veliki plan za razvoj Centralne Azije, od izgradnje infrastrukture do jačanja trgovine, preuzimajući na taj način novu lidersku ulogu u regionu koji je tradicionalno bio u ruskoj sferi uticaja.
"Ovaj samit je dao novi podsticaj razvoju i revitalizaciji šest zemalja i uneo snažnu pozitivnu energiju u regionalni mir i stabilnost", precizirao je kinski lider i dodao da će zajedno negovati "novu paradigmu dobitne duboko komplementarne saradnje na visokom nivou", te da je Kina spremna da promoviše modernizaciju pomenutih država, preneo je Rojters.
Ovim angažmanom Kina izbija na prvo mesto u trci za politički uticaj i energetska sredstva u regionu koji je bogat resursima, dok je Rusija ometena ratom u Ukrajini, a Sjedinjene Države se povukle iz Avganistana i time smanjile prisustvo u ovom delu sveta.
Takođe, pet bivših sovjetskih republika, s mrežom trgovinskih koridora, pružiće Kini alternativne rute za transport goriva, hrane i druge robe u slučaju poremećaja na uobičajenim trasama.
Britanska agencija konstatuje da je pomenuti dvodnevni samit svojevrsni kontrast negativnoj slici najveće azijske države koja se plasira na sastanku lidera G7 u Hirošimi, dok kineska podrška zemljama Centralne Azije demantuje američke optužbe o njenoj "diplomatiji prinude".
"Da bi se ojačala naša saradnja, Kina će državama Centralne Azije u svrhu razvoja obezbediti ukupno 26 milijardi juana (3,8 milijardi dolara) finansijske podrške i grantova", rekao je Si.
Inače, trgovina između Kine i Centralne Azije prošle godine je dostigla rekordnih 70 milijardi dolara, pri čemu je Kazahstan prednjačio sa 31 milijardom dolara.
Kineski predsednik je dodao i da treba ubrzati izgradnju linije D gasovoda koji povezuje Kinu i Srednju Aziju, ali i pozvao države prisutne na samitu da povećaju trgovinu naftom i gasom.