Kompanija Meta, u čijem su vlasništvu "Fejsbuk" i "Instagram", dobila je rekordnu kaznu u visini od 1,2 milijarde evra zbog povrede evropskih regulativa koje se tiču privatnosti i zaštite podataka, navodeći da lični podaci evropskih korisnika nisu bili "zaštićeni od znatiželjnih očiju američkih službi".
Prema odluci Irske komisije za zaštitu podataka, kontinuirani prenos podataka u SAD koji je sprovodila "Meta" nije uzeo u obzir "rizike po osnovna prava i slobode" ljudi čiji su podaci preneseni preko Atlantika, prenosi "Blumberg".
"Meti" je takođe određeno da za maksimalno pet meseci mora da "obustavi svaki budući prenos ličnih podataka u SAD" i da za šest meseci mora da zaustavi "nezakonitu obradu, uključujući i skladištenje, prenetih evropskih ličnih podataka u SAD".
Iz Mete su u saopštenju naveli da će se žaliti na presudu, uključujući i "neopravdanu i nepotrebnu novčanu kaznu", i tražiti odlaganje, preneo je "Rojters".
Evropski sud pravde je u julu 2020. presudio da standard za prenos podataka između EU i SAD ne štiti privatnost evropskih građana na adekvatan način.
Najviši pravni organ EU je ograničio način na koji američke firme mogu da šalju podatke o evropskim korisnicima u SAD nakon što je utvrđeno da evropski građani, uključujući i građane Srbije, nemaju efikasan način da se odbrane od nadzora američke vlade, te da bezbednosne agencije SAD u bilo kom trenutku mogu da zatraže od, na primer, "Fejsbuka" i "Gugla" da predaju podatke evropskih korisnika.
"Meta" je nakon ovoga objavila da će u potpunosti povući "Instagram" i "Fejsbuk" iz Evrope ako više ne bude u mogućnosti da deli podatke o evropskim korisnicima.
Iz "Mete" su tada dodali da te odluke EU onemogućuju poslovanje "Instagrama" i "Fejsbuka" u Evropi i da će one negativno uticati na njihove rezultate.