Članstvo Saudijske Arabije u BRIKS-u moglo bi da ima značajne ekonomske implikacije za region i svet u celini, piše "Modern diplomasi".
BRIKS - Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika zajedno predstavljaju 40 odsto svetske populacije i 25 odsto globalnog BDP-a. Ako bi se Saudijska Arabija pridružila ovoj grupi, to bi ne samo značajno povećalo veličinu i uticaj bloka, već bi zemlji omogućilo pristup moćnoj mreži ekonomskih partnera.
Jedna od potencijalnih prednosti pridruživanja Saudijske Arabije BRIKS-u su povećane trgovinske mogućnosti. Sa svojim jakim resursima nafte i prirodnog gasa, Saudijska Arabija bi mogla da postane ključni igrač u trgovini energentima unutar bloka, koji već dominira globalnom potrošnjom nafte i gasa sa 30 odnosno 22 odsto svetskog udela.
Pored toga, kao članica BRIKS-a, Saudijska Arabija bi imala priliku da diverzifikuje svoje trgovinske odnose izvan svojih tradicionalnih partnera na Zapadu, što bi potencijalno dovelo do novih tržišta i povećane ekonomske stabilnosti.
Kao najveći svetski izvoznik nafte, usklađivanje Saudijske Arabije sa zemljama BRIKS-a bi preoblikovalo geopolitiku energenata i potencijalno bi dovelo u pitanje dominaciju zapadnih tržišta nafte. S obzirom da zemlje BRIKS-a zajedno predstavljaju značajan udeo u globalnoj potrošnji nafte, dodavanje Saudijske Arabije bi učvrstilo poziciju bloka kao glavnog igrača na energetskom tržištu. Ovo strateško partnerstvo moglo bi da dovede do poboljšane energetske saradnje, zajedničkih ulaganja u istraživanje i proizvodnju nafte i uspostavljanja mehanizama za trgovinu alternativnim energijom, što bi na kraju podstaklo veću energetsku sigurnost i otpornost za sve države članice.
Još jedna ekonomska korist od pridruživanja BRIKS-u su veće mogućnosti ulaganja. Blok je već osnovao Novu razvojnu banku (NDB) sa kapitalom od 100 milijardi dolara, koja je rival Međunarodnom monetarnom fondu, a uključivanje Saudijske Arabije bi dodalo značajna sredstva ovom naporu. Nedavni prinos na obveznice NDB-a iznosio je 5,1 odsto, što je za neverovatnih 100 baznih poena više od onih poput Svetske banke. Pored toga, strateška lokacija zemlje i industrijski rast mogli bi je učiniti atraktivnom destinacijom za strane investicije unutar bloka.
Pristup Saudijske Arabije Kini i Indiji, dva najveća svetska tržišta, olakšao bi povećan izvoz i ekonomska partnerstva. Tehnološke inovacije i proizvodne sposobnosti članica BRIKS-a, posebno Kine, ubrzale bi rast Saudijske Arabije u ovim sektorima. Turistička industrija, podstaknuta bogatim kulturnim nasleđem i prirodnim resursima Saudijske Arabije, takođe bi imala koristi od članstva u BRIKS-u, privlačeći više posetilaca i stvarajući prilike za zapošljavanje.
Što se tiče kulturne kompatibilnosti, Saudijska Arabija se dobro slaže sa zemljama BRIKS-a, dele konzervativne društvene, kulturne i verske vrednosti. To daje osnovu za jače odnose i saradnju unutar bloka. Pored toga, istorijske trgovinske veze zemlje sa Kinom i Indijom dodatno jačaju njene veze sa BRIKS-om, podstičući međuljudske interakcije i kulturnu razmenu.
Međutim, pridruživanje BRIKS-u takođe povlači i potencijalne rizike i izazove. Jedan od takvih izazova je potencijal za povećanje geopolitičkog nadmetanja između Zapada i istočnog bloka moći koji predvodi BRIKS. Kako globalna ekonomija postaje sve više podeljena, Saudijska Arabija bi mogla da igra ključnu ulogu u smanjenju raskola između blokova kao zajednički prijatelj, navodi "Modern diplomasi".
Sve u svemu, potencijalno uključivanje Saudijske Arabije u BRIKS predstavlja šansu za Saudijsku Arabiju, jer će ubrzati ekonomsku diversifikaciju i razvoj nacije i smanjiti njenu zavisnost od zapadnih blokova. Nedavna odluka Saudijske Arabije da ojača odnose sa Iranom, uz posredovanje Kine, znak je tektonskih pomeranja na Bliskom istoku, što bi trebalo da donese mir i prosperitet u regionu i šire.