Poslanici Donjeg doma britanskog parlamenta jednoglasno su podržali odluku da se "Holodomor" ili "Gladomor", masovna smrt od gladi u Ukrajini tridesetih godina prošlog veka, prizna kao genocid nad ukrajinskim narodom.
Glasanje koje je inicirala poslanica konzervativaca Polin Letam, iako ne podrazumeva nikakve konkretne korake, treba prema njenim rečima, da bude poruka predsedniku Putinu u vezi sa, kako kaže, ratom koji je započeo u Ukrajini.
"Sovjetski Savez je uništio milione Ukrajinaca nasilnim izgladnjivanjem i prisilnim preseljenjem, što podseća na današnje događaje u Ukrajini", naglasila je Letam i dodala da je "Staljin 30-ih, kao Putin danas, želeo da uništi ukrajinski narod i ukrajinski identitet".
"Nadajmo se da ćemo danas, glasanjem za priznavanje "Gladomora" kao genocida, poslati jasnu poruku Putinu i svetu da britanski parlament podržava Ukrajinu i da nećemo tolerisati ratne zločine, prošle ili sadašnje", izjavila je Letam.
Ona je takođe podsetila da su mnoge zemlje, uključujući Australiju, Kanadu, Irsku i Brazil, već priznale "Gladomor" kao genocid", a nemački Bundestag i američki Kongres usvojili su relevantne rezolucije.
Krajem marta odluku da se "Gladomor" prizna kao genocid doneo je i francuski parlament a tada je predsednik ukrajinskog parlamenta Ruslan Stefančuk rekao da je 26 zemalja sveta priznalo "Gladomor" kao genocid, od kojih 11, u poslednjih godinu dana.
Ukrajina je dugi niz godina pokušavala da natera svet i Rusiju da priznaju glad iz ranih tridesetih kao genocid nad Ukrajincima.
Rusija ne prihvata kategorizaciju ovog događaja kao genocid, pošto je pored Ukrajinaca u ovom periodu nastradao i veliki broj, Rusa, Kozaka i sovjetskih Nemaca na prostoru čitavog juga Sovjetskog Saveza.