Američki general: F-16 nisu čudotvorni, vojska u riziku ako ne isplatimo dug
Neplaćanje duga nanelo bi nedvosmislenu štetu nacionalnoj bezbednosti i negativno uticalo na spremnost, moral i sposobnosti vojske, izjavio je šef Združenog generalštaba Sjedinjenih Američkih Država, general Mark Mili.
On navodi da nema sumnje da bi postojao "veoma značajan negativan uticaj na američku vojsku ako se ne izmire obaveze i ne postigne gornja granica duga", prenosi Rojters.
"Mislim da bi to, bez sumnje, izazvalo jasne implikacije po nacionalnu bezbednost", napomenuo je Mili.
Rojters navodi da su se predsednik SAD Džozef Bajden i predsednik Predstavničkog doma iz Republikanske stranke Kevin Makarti približili sporazumu o podizanju gornje granice duga zemlje od 31,4 biliona dolara. Međutim, pojedini republikanci u Predstavničkom domu protive se bilo kakvom kompromisu i insistiraju da svaki sporazum mora da podrazumeva oštro smanjenje potrošnje.
Ukoliko se poslanici vladajuće Demokratske i opozicione Republikanske stranke u Kongresu uskoro ne dogovore o podizanju limita za javni dug, Ministarstvo finansija neće moći da se zaduži i isplati dospele obaveze. Ministarstvo je upozorilo da bi uskoro moglo da ostane bez sredstava za pokrivanje troškova, a ekonomisti upozoravaju na najgore ishode ako Kongres ne uspe da podigne savezno ograničenje zaduživanja do dana D, koji nastupa početkom juna.
Stručnjaci kažu da bi ekonomske posledice u tom slučaju bile razorne i potresle finansijska tržišta širom sveta. Povećali bi se troškovi zaduživanja, SAD bi ušle u duboku recesiju, a nivo nezaposlenosti u zemlji bi bio sve veći.
Avioni F-16 nisu čudotvorno oružje
Mili je, govoreći o američkim borbenim avionima F-16, istakao da oni "neće postati čudotvorno oružje za Ukrajinu" i da će koštati mnogo više od granata i kopnene opreme.
"Rusi imaju hiljadu lovaca četvrte generacije, i ako se sukobite sa Rusijom u vazduhu, biće vam potreban značajan broj lovaca četvrte i pete generacije. Tako je, analizirajući troškove, najrazumnije upravo ono što već smo uradili, isporuka značajne količine integrisanih sistema protivvazdušne odbrane za pokrivanje borbenog prostora i sprečavanje ruske dominacije na nebu", kaže Mili za "Politiko".
Prema njegovim rečima, borbeni avioni su mnogo skuplji od artiljerijskih granata i kopnenih vozila, što čini trošenje novca na protivvazdušnu odbranu isplativijim.
"U ratu nema čudotvornog oružja, F-16 nije jedno, kao ni ostalo naoružanje", naglasio je.