Uzgojene u veštačkoj materici: Japanski naučnici najavljuju bebe iz laboratorije za pet godina
Uzgajanje ljudskih beba "od nule" u laboratoriji moglo bi biti moguće za samo pet godina zahvaljujući novim otkrićima japanskih naučnika, prenosi "Dejli mejl".
Kako se ističe, istraživači u Japanu su na korak od toga da u laboratoriji stvore ljudska jajašca i spermu, koji bi se potom razvili u veštačkoj materici.
Profesor Katsuhiko Hajaši, naučnik sa Univerziteta "Kjušu", već je uspešno izveo taj proces na miševima, a sada veruje da bi iste rezultate u sledećih pet godina mogao da ponovi i sa ljudima.
Ipak, u vezi sa time postoje brojna etička pitanja.
Jedna od najvećih nedoumicma tiče se mogućnosti da bi u budućnosti žene u bilo kojih godina mogle da imaju decu. Osim toga, roditelji bi pomoću alata za uređivanje gena mogli da "dizajniraju" svoje "savršene" potomke, koji bi onda imali određene, željene osobine.
Dr Hajaši i njegov tim nedavno su stvorili sedam miševa s dva muška biološka roditelja, koristeći ćelije kože mužjaka miša kako bi formirali održivu jajnu ćeliju i potom je oplodili.
Sposobnost proizvodnje ljudske sperme i jajašca po narudžbini u laboratoriji naziva se in vitro gametogeneza (IVG), a sprovodi se tako što se uzimaju ćelije iz krvi ili kože osobe koje se onda reprogramiraju kako bi postale odgovarajuće matične ćelije. U teoriji, te ćelije bi mogle da postanu bilo koja ljudska ćelija, uključujući jajne ćelije i spermu, a zatim bi se mogle da se koriste za izradu embriona i mogli bi da se postave u matericu.
Kako piše "Dejli mejl", naučnici su na ovaj način uspeli da naprave "vrlo jednostavna ljudska jajašca i spermu", ali ne još i embrione.
Hajaši pretpostavlja da će biti potrebno oko pet godina da se proizvedu ćelije nalik ljudskim jajašcima, a da će još 10 do 20 godina trajati testiranja pre nego što postupak bude siguran za korišćenje u klinikama.
Hajaši je za magazin "Nju sajantist" rekao da veruje kako se sad otvaraju vrata za decu koja se rađaju od genetskog materijala dvojice očeva.
"U smislu tehnologije, to će kod ljudi biti moguće za deset godina", zaključio je Hajaši.