Svet

EU odbila da kritikuje Kinu u dokumentu o zajedničkoj trgovinskoj strategiji sa SAD

Evropske države nisu spremne da prihvate zahteve američkih jastrebova
EU odbila da kritikuje Kinu u dokumentu o zajedničkoj trgovinskoj strategiji sa SADwww.globallookpress.com © Dwi Anoraganingrum via www.imago

Evropska unija je iz dokumenta, koji definiše zajedničku trgovinsku strategiju sa SAD, izbacila eksplicitne reference na Kinu kao "netržišnu ekonomiju".

U pregovorima, koji su pokazali da članice EU oklevaju da žešće pristupe Kini, evropski blok se složio samo oko razvodnjenog teksta zajedničkih zaključaka sa sastanka Saveta za trgovinu i tehnologiju EU-SAD u Švedskoj, tvrde anonimni izvori, prenosi "Blumberg". Ovaj dokument još čeka na odobrenje SAD.

Nekoliko referenci na Kinu uklonjeno je nakon što su se brojne članice EU usprotivile prethodnim nacrtima. Najnovija verzija, u koju je "Blumberg" imao uvid, ublažava ranije formulacije u ovom dokumentu.

Šta hoće zemlje članice EU

U verovatno finalnoj verziji teksta ističe se da, iako zemlje EU prihvataju ideju "smanjivanja rizika", koju je ovog proleća iznela predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, države članice nisu spremne da prihvate liniju američkih jastrebova. Zato su se na internim sastancima zemlje poput Francuske i Italije suprotstavile se ideji da ciljaju kinesku ekonomsku praksu, tvrde izvori "Blumberga".

Raniji nacrti prozivali su, naime, Kinu zbog "antikonkurentske i štetne netržišne politike i prakse", posebno u oblasti naprednih poluprovodnika. U ovom nacrtu, Kina se ne pominje konkretno.

SAD su ranije nameravale i i da kritikuju Kinu i Rusiju zbog primene mera "ekonomske prinude", ali, iako se u najnovijoj verziji dokumenta navodi ovaj "problem", izbegava se svako konkretno pominjanje Kine i Rusije.

Neke članice EU  u startu su bile uznemirene zato što su formulacije o kontroli investicija otišle korak dalje od onoga što je dogovoreno na samitu Grupe sedam (G7). SAD taj sporazum vide kao prihvatljivu osnovu, dok je za većinu u EU to plafon. Međutim, konačni tekst ipak je u skladu sa formulacijom G7.

Prvobitno, SAD i EU su saopštile da imaju "interes da spreče podsticanje tehnološkog napretka za koji se procenjuje da je ključan za unapređenje vojnih i obaveštajnih sposobnosti aktera, koji bi mogli da te sposobnosti koriste da potkopaju međunarodni mir i bezbednost, i to kapitalom, stručnošću ili znanjem naših kompanija."

Vašington na trgovinskom sastanku, koji se održava u utorak i sredu u Švedskoj, predstavljaju državni sekretar Entoni Blinken, sekretarka za trgovinu Džina Rejmondo i trgovinska predstavnica Ketrin Taj. EU na ovom samitu predstavljaju potpredsednici komisija Margaret Vestager i Valdis Dombrovskis, kao i komesar za unutrašnje tržište Tijeri Breton.

Ovo je četvrti deo trgovinskih i tehnoloških sastanaka delegacija SAD i EU, koji uključuju razgovore o telekomunikacionoj infrastrukturi, subvencijama za poluprovodnike i o električnim automobilima.

Tenzije su nastale na prethodnim sastancima, nakon što je izbio spor zbog američkog sporazuma o podmornicama i zbog američkih subvencija za podsticanje investicija u čistu tehnologiju, ali je debata ovog puta očigledno bila usredsređena na Kinu.

image