Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski i njegove zapadnoevropske pristalice nameravaju da organizuju skup za podršku mirovnom planu Kijeva, ali je jedan od uslova da na njemu ne učestvuje Rusija, objavio je u sredu "Volstrit džornal".
Ukrajinski mirovni predlog podrazumeva da se teritorije Hersona, Zaporožja, Donjecke i Luganske Narodne republike, a čiji su se stanovnici na referendumima prošle godine velikom većinom odlučili za sjedinjenje sa Ruskom Federacijom, vrate u sastav Ukrajine.
Isti zahtev stoji i za Krim, koji je takođe svojevoljno pristupio Rusiji 2014. godine, nakon državnog udara u Kijevu.
Francuski predsednik Emanuel Makron ponudio je da Pariz bude domaćin ovog skupa, dok su isto ponudile i Danska i Švedska, piše američki list.
Iako o konkretnoj listi gostiju nema reči, evropski zvaničnici su navodno stupili u kontakt sa Brazilom, Indijom, Kinom i drugim ne-zapadnim zemljama, dok je jedan diplomata pod uslovom anonimnosti za "Volstrit džornal" izjavio da predstavnici Moskve neće biti pozvani, "ali će svi ostali biti dobrodošli."
"Potreban nam je jedinstven plan odgovornog civilizovanog sveta koji zaista želi da živi u miru", rekao je šef kabineta Zelenskog Andrej Jermak za "Volstrit džornal".
Rusija smatra ukrajinski mirovni plan neprihvatljivim i malo je verovatno da će bilo koji skup koji ne uključuje predstavnike Moskve doprineti miru. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je prošle nedelje da ukrajinski plan u suštini znači "kapitulaciju Rusije."
Izvori za "Volstrit džornal" navode da su zvaničnici EU svesni toga i da planiraju da ublaže ukrajinski plan, ne bi li ga "učinili prihvatljivijim" za nezapadne sile poput Brazila, Kine, Indije i Saudijske Arabije, ako ne i same Rusije.
Jermak je priznao da mirovni proces "nije moguć bez celog sveta, uključujući lidere Globalnog juga." Ukrajinski predsednik u poslednje vreme pokušava uspostavljanje dijaloga sa nekim od vodećih ne-zapadnih sila, a što uključuje njegovo obraćanje Arapskoj ligi u Saudijskoj Arabiji ranije ovog meseca, kao i razgovore sa kineskim predsednikom Si Đinpingom mesec dana ranije.
Međutim, diplomatski napori Zelenskog su se pokazali kao ne preterano diplomatski, imajući u vidu da je optužio zemlje-članice Arapske lige da su podlegle "ruskom uticaju", pre nego što je preskočio sastanak sa predsednikom Brazila Luziom Injasiom Lulom da Silvom na skupu G7 u Japanu.
Savetnik ukrajinskog predsednika Mihailo Podoljak je isto tako prošlog meseca od Pekinga zatražio da se opredeli za Ukrajinu i Zapad, ili da "izgubi uticaj" u svetskim odnosima.
Kina je, sa druge strane, objavila sopstveni mirovni plan od 12 tačaka, koji je, uprkos tome što su ga SAD i njihovi NATO saveznici odbacili, izazvao pozitivnu reakciju u velikom delu sveta, uključujući Rusiju.
Lula je podržao plan Pekinga, dok je koalicija afričkih lidera pozvala Ukrajinu da pristane na prekid vatre praćen mirovnim pregovorima, što je Kijev odbio da uradi osim ako se ruske trupe ne povuku izvan granica sa Ruskom Federacijom, kakve su bile pre eskalacije sukoba.