Svetski obaveštajci na tajnom sastanku u Singapuru

Jedna od glavnih tema na sastancima viših zvaničnika obaveštajne zajednice dvadesetak zemalja, među kojima su i SAD i Kina, ali ne i Rusija ili Ukrajina, bio je rusko-ukrajinski sukob

Viši zvaničnici iz oko dvadesetak najvećih svetskih obaveštajnih agencija održali su tajni sastanak ovog vikenda na marginama Šangri-La dijaloga, bezbednosnog skupa u Singapuru.

Ovakve sastanke organizuje singapurska vlada i oni se održavaju u diskreciji, u odvojenim prostorijama pored bezbednosnog samita već nekoliko godina unazad, reklo je za Rojters petoro ljudi koji su potvrdili informaciju o održanom sastanku. O ovim sastancima ranije nije izveštavano, navedeno je u tekstu.

Sjedinjene Američke Države predstavljala je direktorka Nacionalne obaveštajne službe Avril Hajns, čelnica američke obaveštajne zajednice, a svoje predstavnike na sastanku je imala i Kina, pa su se zvaničnici dve zemlje sastali iza zatvorenih vrata, na tajnom sastanku, uprkos tenzijama između dve super sile. Prisutna je bila je zvaničnica indijske obaveštajne službe.

"Imajući u vidu brojnost zemalja koje su bile zastupljene, ovo je način produbljivanja razumevanja namera i crvenih linija", rekao je neimenovani sagovornik upućen u razgovore.

On je objasnio da postoji prećutni dogovor između obaveštajnih agencija da one mogu da kontaktiraju kada to teže ide od ruke u formalnim, diplomatskim razgovorima.

"To je vrlo važan činilac u vremenu tenzija i skup u Singapuru pomaže da se to promoviše", rekao je sagovornik.

Iz službe za odnose s javnošću Ministarstva odbrane Singapura saopšteno je da su na Šangri-la dijalogu prisustvovali i viši zvaničnici iz obaveštajnih agencija koji su imali prilike da se sastanu sa svojim kolegama. Kako su dodali, Ministarstvo odbrane pomaže u organizovanju takvih sastanaka na bilateralnom ili multilateralnom nivou, a učesnici ih smatraju vrlo korisnim.

Ambasada SAD u Singapuru saopštila je da nema informacije o sastanku, dok kineska i indijska vlada nisu želele da komentarišu ovu temu.

Podseća se da su SAD, Velika Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland udružene u organizaciju Pet očiju, mrežu u okviru koje, između ostalog, razmenjuju šire obaveštajne podatke, i zvaničnici njihovih agencija često se sastaju. Međutim, veći sastanci obaveštajne zajednice su retki i gotovo nikada se ne objavljuju javnosti.

Prema navodima Rojtersa, na singapurskom sastanku bilo je, prema nezvaničnim informacijama, reči o rusko-ukrajinskom sukobu i međunarodnom kriminalu, dok su u četvrtak uveče obaveštajci imali neformalni sastanak.  

Kako se navodi, ruski predstavnici nisu bili prisutni na ovom sastanku, kao ni ukrajinski – zamenik ministra odbrane ove zemlje Vladimir Havrilov koji je učestvovao u Šangri-La dijalogu, nije bio na ovim sastancima.

Drugi izvor rekao je da je ton na sastancima bio kooperativan, a ne konfrontacijski.

Na Šangri-La dijalogu, onom zvaničnom i neskrivenom, najvećem azijskom bezbednosnom skupu, kako ga još zovu, bilo je prisutno više od 600 delegata iz 49 zemalja koji su učestvovali na plenarnim sesijama tokom tri dana trajanja skupa, ali i sastancima iza zatvorenih vrata na bilateralnom i multilateralnom nivou.