Svet

"Rosnjeft": Odustajanje od ruskog gasa može mnogo da vas košta

Direktor naftne kompanije "Rosnjeft" Igor Sečin istakao je da odustajanje EU od ruskog gasa može puno da košta ekonomiju Evropske Unije i da dovede 16 miliona ljudi u opasnost od gubitka posla
"Rosnjeft": Odustajanje od ruskog gasa može mnogo da vas koštawww.globallookpress.com © Kremlin Pool

Direktor ruske naftne kompanije "Rosnjeft" Igor Sečin izjavio je danas da bi plan Evropske unije da odustane od ruskog gasa mogao da košta ekonomiju EU sa 6,5 posto na 11,5 odsto u bruto domaćem proizvodu (BDP) i da je 16 miliona ljudi u opasnosti od gubitka posla.

Sečin je govorio na Evroazijskom ekonomskom forumu u Veroni i podsetio da su ključne oblasti privrede Evropske unije kao što su metalurgija, hemijska, celulozna i papirna industrija i poljoprivreda, pogođene energetskom krizom. Potencijalni pad u hemijskoj industriji mogao bi da dostigne 20-45 posto, dok se strahuje da će proizvodnja metalurgije pasti za 30-60 odsto, navodivši da su to sektori koji najviše troše energiju.

Direktor naftne kompanije istakao je da je uvođenje ograničenja napad ne samo na osnove tržišta, već i na osnove suvereniteta. Ideja je zapravo da se ukinu suverena prava zemalja na sopstvene resurse, dodajući da se nikakva ograničenja se ne primenjuju na Sjedinjene Američke Države gde su cene gasa pet do šest puta niže nego u Evropskoj uniji.

"Dok Vašington održava svoju hegemoniju po svaku cenu, Evropa trpi kao glavna žrtva američke politike jer je izgubila sposobnost da proširi snabdevanje energijom", rekao je Sečin, pozivajući se na planove zapadnih zvaničnika da nametnu cenu ograničenje ruske nafte i gasa.

Prema njegovim rečima, brzina kojom se u Evropskoj uniji realizuju američke apsurdne ideje je neverovatna.

"Odustajanje od ruskih ugljovodonika i nedostatak investicija u energetski sektor dovode do nestašice energetskih resursa i povećanja cena za njih, a podstiče inflacija u celom svetu", pojasnio je Sečin.

On je dodao da je pritisak američkih sankcija na energetsko tržište dostigao vrhunac.

Direktor naftne kompanije istakao je da je uvođenje ograničenja napad ne samo na osnove tržišta, već i na osnove suvereniteta. Ideja je zapravo da se ukinu suverena prava zemalja na sopstvene resurse, dodajući da se nikakva ograničenja se ne primenjuju na Sjedinjene Američke Države gde su cene gasa pet do šest puta niže nego u Evropskoj Uniji.

Šef "Rosnjefta" je takođe ocenio da je besmislena ideja o isključenju Rusije iz svetske ekonomije.

"Ideja o odsecanju Rusije iz svetske ekonomije je apsurdna. Zapad tradicionalno potcenjuje ulogu ruske ekonomije u globalnoj podeli rada", rekao je on i podsetio da je procenat Rusije u snabdevanju sveta osnovnim sirovinama čak 15 odsto.

image