Kineski brod je u subotu u Tajvanskom moreuzu izvršio manevar kojim je primorao američki razarač da promeni kurs, pokazujući odlučnost i sposobnost Kineske narodne armije (PLA) da se suprostavi provokacijama, prenosi "Global tajms".
Do ovog incidenta, naglašava list, došlo je u toku najvećeg azijskog bezbednosnog samita Šangri-La u Singapuru, i to u trenutku kada SAD nisu uspele da organizuju sastanak kineskog i američkog šefa odbrane.
Usred rastućih tenzija, SAD su ponovo poslale brodove u Tajvanski moreuz, primećuju kineski analitičari, što je još jednom pokazalo "neiskrenost SAD".
Američki razarač "Čung Hon", opremljen navođenim raketama, kao i fregata kanadske mornarice "Montreal", prošli su u subotu kroz Tajvanski moreuz. Kineske pomorske i oružane snage nadgledale su prolazak ovih brodova, rešavajući situaciju u skladu sa zakonom i važećih propisima, izjavio je u subotu pukovnik Ši Ji.
SAD i Kanada su namerno izazivale nevolje i rizike u Tajvanskom moreuzu, zlonamerno narušavale regionalni mir i stabilnost, i poslale pogrešne signale snagama "tajvanske nezavisnosti", rekao je Ši.
Sve vreme kineske trupe su u stanju pripravnosti i preduzeće sve neophodne mere da se čvrsto nose sa svim pretnjama i provokacijama, kao i da odlučno čuvaju nacionalni suverenitet, bezbednost, regionalni mir i stabilnost, dodao je pukovnik.
Američke provokacije na pragu Kine
Šijeva izjava usledila je nakon što su SAD i Kanada pojačale tranzit ratnih brodova kroz Tajvanski moreuz.
Provokacijama se priključila i kanadska novinska kuća "Global njuz", koja je u subotu objavila video na kojem se vidi kako kineski razarač povećava brzinu, primoravajući američki ratni brod da promeni kurs i uspori kako bi izbegao sudar pošto su se dva broda nalazila na udaljenosti od 137 metara.
Najnoviji događaji u Tajvanskom moreuzu imaju sličnosti sa još jednim skorašnjim incidentom, onim od 26. maja, u kome je borbeni avion J-16 kineskog ratnog vazduhoplovstva presreo američki izviđački avion RC-135, kada je ovaj pokušao da špijunira rutinsku obuku grupe nosača aviona PLA, rekao je u nedelju za "Global tajms" kineski vojni ekspert koji je želeo da ostane anoniman.
Oba incidenta izazvana su američkim provokacijama u osetljivim regionima na pragu Kine, što je primoralo PLA da izvede nekoliko taktičkih manevara.
Zapadni mediji su zatim pokušali da prebace krivicu na Kinu kao deo pritisaka tokom dijaloga Šangri-La, dodao je pukovnik.
Pokazalo se da SAD nedostaje iskrenost u komunikaciji sa Kinom. Ukoliko se desi bilo kakva nesreća, upozorio je ekspert, krivicu će snositi isključivo SAD.
Ako se neko pokuša da odvoji Tajvan, kineska vojska neće oklevati ni sekunde, jer Kina mora i biće ponovo ujedinjena, izjavio je kineski državni savetnik i ministar nacionalne odbrane Li Šangfu u nedelju, na dijalogu Šangri-La, pozivajući SAD da deluju iskreno, da uporede svoje reči sa delima i da preduzmu konkretne akcije zajedno sa Kinom, na stabilizaciji odnosa između dve armije.