Lobiranje u Beloj kući: I Britanija u trci za novog NATO šefa

Britanski premijer Riši Sunak putuje u Ameriku ne bi li izlobirao da Jensa Stoltenberga nasledi Ben Volas

Evropski zvaničnici ovih dana započeli su diplomatsku invaziju na Belu kuću ne bi li, u susret odlasku Jensa Stoltenberga sa funkcije šefa NATO, izlobirali da upravo njihovi kandidati stanu na čelo Alijanse.  

Danska premijerka Mete Frederiksen, koja je među glavnim pretendentima na ovu funkciju, sastaje se danas u Vašingtonu sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom, a u međuvremenu, svoje kofere za prekookeansko putovanje pakuje i Riši Sunak, koji će u Americi agitovati za britanskog ministra odbrane Bena Volasa, koji je već rekao da je zainteresovan za taj posao.

"Volas je popularan u SAD zahvaljujući svojoj centralnoj ulozi u podršci Ukrajini. On je takođe potrošnju na odbranu Velike Britanije povećao do 2,25 odsto BDP-a i zalaže se da ona do kraja decenije dostigne 3 procenta", navodi "Telegraf", ističući da njegov agitator Sunak nije gubio vreme, već da je i na marginama nedavnog sastanka G7 u Hirošimi lobirao za Volasa.

U Londonu se, naime, kako ocenjuje ovaj list, brinu da će se Francuzi i Nemci ujediniti ne bi li Britancu pomrsili konce. Priča se da ove dve države veruju da bi bilo dobro da se mesto generalnog sekretara poveri i prvoj ženi, odnosno upravo drugom favoritu, pomenutoj Mete Frederiksen.

"Ali ona vodi zemlju koja čak ne troši ni dva procenta BDP-a na odbranu i ima ukupne oružane snage sa manje od 20.000 pripadnika. Nisam siguran kakvu bi poruku zemljama članicama tako nešto poslalo o postavljenom NATO cilju od 2 odsto vojne potrošnje", kaže za "Telegraf" jedan visokopozicionirani izvor.

Frederiksenova tvrdi da se nije kandidovala za mesto generalnog sekretara NATO, ali se nešto naročito i ne brani od te funkcije.

"Ne prijavljujem se na oglas za posao. Pozvana sam da posetim predsednika Bajdena, čemu se veoma radujem", poručivala je Frederiksonova koju, kako "Euraktiv" navodi, mnogi gledaju kao dominantnu i gladnu moći.

Trenutni šef alijanse Jens Stoltenberg trebalo bi da se krajem septembra povuče nakon devet godina na toj funkciji, a mnoge članice saveza žele da se pitanje njegovog naslednika reši upravo na samitu NATO-a u Litvaniji sredinom jula, ako ne i ranije.

Novom generalnom sekretaru biće neophodan blagoslov Bajdenove administracije, a kako je Rojters nedavno preneo, na drugoj strani okeana vodi se živa debata o tome ko će zameniti Stoltenberga, iako zvaničnici tvrde da je "prerano da se spekuliše o tome koga će Sjedinjene Države podržati".

Kao druge opcije, odnosno kandidati za najbolje pozicioniranu funkciju u alijansi, pominju se i estonska premijerka Kaja Kalas, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen iz Nemačke, zamenica premijera Kanade Kristija Friland, veteran holandske vlade Mark Rute, pa i španski premijer Pedro Sančez.