U Ukrajini je ostalo svega 29 miliona ljudi, što je znatno manje u odnosu na 52 miliona koliko je imala 1991. godine kada je proglasila nezavisnost, saopštio je ukrajinski naučni centar Institut za budućnost (UIF) i ocenio da demografski trendovi izazivaju zabrinutost za opstanak zemlje.
Izgleda da se više od polovine od 20,7 miliona Ukrajinaca koji su napustili zemlju u februaru 2022. godine vratilo, ali ostaje 8,6 miliona onih koji su, kako se čini, napustili Ukrajinu za stalno, naveo je UIF.
Od onih koji su ostali produktivno je samo devet miliona, od čega samo šest miliona radi u privatnom sektoru, dok je ostatak na državnom budžetu, ističe se u izveštaju.
Imajući u vidu i pad nataliteta, za samo nekoliko godina Ukrajina će imati duplo više penzionera nego zaposlenih građana, saopštio je UIF, upozoravajući da "neće imati ko da stvara BDP" ukoliko se nešto ne promeni.
Institut se nije bavio žrtvama rusko-ukrajinskog sukoba, koje obično potiču iz radno sposobne muške populacije. Osim toga, njihovi demografski podaci uključili su i stanovništvo Krima, kao i četiri regiona koji su se prošle jeseni pripojili Rusiji.
Korupcija kao glavna poluga upravljanja
Prošlog meseca, ruska granična straža je izvestila da je više od 3,5 miliona ukrajinskih državljana prešlo u Rusiju od februara 2022, ne računajući stanovništvo Hersonske i Zaporoške oblasti, ili Donjecke i Luganske Narodne Republike.
Broj stanovnika Ukrajine već je pao na 45,5 miliona do 2013. godine, kada su počeli protesti na Majdanu. Sledeće godine, državni udar uz podršku SAD doveo je na vlast nacionaliste u Kijevu i pokrenuo ponovno ujedinjenje Krima sa Rusijom i sukob u Donbasu.
U najnovijem izveštaju UIF poziva vladu predsednika Vladimira Zelenskog da hitno da prioritet demografiji kako bi se pozabavila pitanjem "očuvanja Ukrajine kao države".
U dokumentu se kritikuje svaka vlada u Kijevu od 1991. godine i navodi se da su zemlju tretirali kao instrument za lično bogaćenje. Prema UIF-u, ukrajinsko društvo "ostaje nezrelo, infantilno i sklono paternalizmu", u sistemu u kom vladajuća birokratija kontroliše sve resurse, tretira preduzeća kao "kravu muzaru" i ne razmišlja o opštem dobru ili služenju građanima.
"Korupcija je glavni element i poluga upravljanja. Delovanje političara i zvaničnika podređeno je jednom cilju – da se zadrži vlast", navodi se u izveštaju.
Od jedne od industrijski najrazvijenijih sovjetskih republika, dodaje UIF, Ukrajina se pretvorila u izvor sirovina i "objekat međunarodne politike, gde drugi akteri određuju naš put".
Iako insistiraju da nisu strana u sukobu Kijeva sa Moskvom, SAD i njihovi saveznici obećali su više od 100 milijardi dolara u oružju, municiji i opremi ukrajinskoj vojsci tokom prošle godine, kao i desetine milijardi u gotovini kao pomoć vladi Zelenskog da isplaćuje državne plate i penzije.