Predsednik kineske Uprave za atomsku energiju Žang Kežijan oštro je kritikovao planove Japana da kontaminiranu vodu iz nuklearne elektrane Fukušima ispusti u okean nazivajući ih "izuzetno neodgovornim".
"Ispuštanje kontaminirane vode u okean koje planira Japan, važno je pitanje koje se tiče globalnog morskog okruženja i javnog zdravlja i nije unutrašnje pitanje samo Japana", rekao je Žang na sastanku članova Upravnog odbora Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).
Kineski zvaničnik optužio je Japan da nije pružio konkretne odgovore na zabrinutost sopstvenih građana i drugih zemalja po ovom pitanju, niti se konsultovao sa drugima u vezi sa svojim planovima, uključujući tu i susedne zemlje. On smatra da je izuzetno neodgovorno da Japan nastavi sa planovima za ispuštanje kontaminirane vode u okean, preneo je kineski "Global tajms".
Žang je pozvao Japan da obrati pažnju na zabrinutost međunarodne zajednice, ispunjava svoje međunarodne obaveze i odlaganje otpadnih voda iz Fukušime obavi na način koji je naučno zasnovan, potpuno otvoren, transparentan i bezbedan.
Tokijska elektroenergetska kompanija (TEPKO) koja upravlja nuklearnom elektranom Fukušima u kojoj se 2011. godine dogodila velika havarija, počela je da pušta morsku vodu u podvodni tunel koji je sagrađen kako bi se tretirana voda iz Fukušime poslala u more. Sistem za ovakvo odlaganje otpadnih voda je gotovo završen, a tokijska kompanija planira da završi sve radove do kraja ovog meseca, izvestila je japanska agencija NHK.
Žang je naglasio da se radi o značajnoj količini otpadnih voda iz elektrane koje će biti ispuštene u more, da je njen sastav složen, a period odlaganja dug.
Radi se, naime, o više od milion tona radioaktivne otpadne vode koje bi posle tretiranja, trebalo da bude ispuštana u okean narednih 30 godina. Reč je o vodi koja je od akcidenta služila za hlađenje reaktora Fukušime.
"Ne postoji efikasna tehnologija za tretiranje tog broja nuklida, a neki dugovečni nuklidi mogu da se šire okeanskim strujama, što će dovesti do nepredvidivih posledica na ekologiju mora i zdravlje ljudi", rekao je Žang.
Dodao je da je neprihvatljivo da Japan nastavlja sa planovima za odlaganje otpadnih voda bez odgovarajuće dugoročne pouzdanosti tehnologije i opreme za prečišćavanje.
Japanski predstavnik rekao je da voda koja je tretirana u Fukušimi nije nimalo drugačija od normalnih otpadnih voda koje se ispuštaju iz drugih nuklearnih elektrana, na šta ga je drugi prisutni kineski zvaničnik upitao zbog čega, ako je ta voda bezbedna, se ona ispušta u okean. Odgovor japanskog zvaničnika bio je: jer je to najjevtiniji način i rizik po kontaminaciju Japana je minimalan.
Žang je, inače, naveo da se nada da će IAEA nastaviti da se drži objektivno i nepristrasno po ovom pitanju, potpuno saslušati sve strane kojih se problem tiče i striktno primenjivati odgovarajuće međunarodne bezbednosne standarde i dobre prakse.
Nekoliko dana pre sastanka u Beču na kojem je vođena diskusija o Fukušimi koju prenosi kineski medij blizak Komunističkoj partiji Kine, IAEA je objavila izveštaj o odlaganju otpadnih voda iz japanske nuklearne elektrane u kojem se navodi da je TEPKO pokazao da može tačno i precizno da vrši merenja radionuklida prisutnih u tretiranoj vodi uskladištenoj na lokaciji Fukušime.
U izveštaju IAEA navodi se da je laboratorijska analiza, koja je deo procesa nezavisnog praćenja i kontrole tretmana vode u Fukušimi u susret planovima da ona bude ispuštena u more, urađena u dve laboratorije koje su deo IAEA i četiri nezavisne laboratorije, a uzeti su uzorci vode koja bi trebalo prva da se ispusti u okean. Merenja su pokazala da je metod koji koristi TEPKO odgovarajući, a ni IAEA ni nezavisne laboratorije nisu otkrili dodatne radionuklide u značajnijoj količini, navodi se u saopštenju.
Pozivajući se na neimenovanog zvaničnika upućenog u planove Japana o odlaganju otpadnih voda iz Fukušime, "Global tajms" piše da plan Tokija ima mnogo rupa, navodeći da se analiza otpadnih voda radi na neodgovarajući način, da je, na primer, broj radionuklida koji se prate u njoj relativno mali.
Navodi se da se radi o otpadnim vodama u kojima se, kako se dodaje, teoretski nalazi na stotine tipova radionuklida, a TEPKO je pratio njih 64, da bi kasnije taj broj u 2022. godini smanjio na 29.
Takođe, prema rečima sagovornika kineskog medija podaci koje je objavio TEPKO pokazuju i da od septembra 2021. godine oko 70 odsto od tada 1.243 miliona kubnih metara otpadnih voda i dalje ne ispunjava kriterijume bezbednosti posle tretiranja, dok ih 18 odsto premašuje od deset do 20.000 puta.