Stoltenberg: NATO na KiM šalje još oko 500 vojnika
Priština i Beograd moraju da preduzmu konkretne korake ka deeskalaciji situacije a NATO će nastaviti da igra svoju ulogu kako bi podržao trajnu bezbednost na KiM i stabilnost širom Zapadnog Balkana, izjavio je sekretar NATO Jens Stoltenberg.
"I Priština i Beograd moraju preduzeti konkretne korake za deeskalaciju situacije, uzdržati se od daljeg neodgovornog ponašanja i uključiti se u dijalog uz podršku EU, koji je jedini put ka trajnom miru", rekao je generalni sekretar NATO za podgoričku "Pobjedu".
Stoltenberg je rekao da Alijansa na KiM šalje još oko 500 vojnika iz operativne rezerve za Zapadni Balkan.
"Dodatni bataljon rezervnog sastava smo stavili u veću pripravnost, tako da i oni mogu biti raspoređeni po potrebi. Radi se o razboritim koracima kako bi se osiguralo da Kfor ima snage i sposobnosti koje su mu potrebne da ispuni svoj mandat", istakao je Stoltenberg .
"Nasilje vraća ceo region, a ne samo KiM, unazad i dovodi u pitanje evroatlantske integracije" rekao je on i dodao da će "NATO nastaviti da igra svoju ulogu kako bi podržao trajnu bezbednost u pokrajini i stabilnost širom Zapadnog Balkana".
Generalni sekretar NATO je govoreći o sukobu u Ukrajini ocenio da je Predsednik Rusije Vladimir Putin napravio "dve velike strateške greške".
"Predsednik Putin je napravio dve velike strateške greške kada je napao Ukrajinu. On je potpuno potcenio odlučnost Ukrajine, a potpuno je potcenio jedinstvo NATO", smatra Stoltenberg i dodaje da je Ukrajini mesto u Alijansi.
"Na našem nedavnom neformalnom sastanku ministara spoljnih poslova NATO u Oslu razgovarali smo o tome kako možemo Ukrajinu približiti Alijansi, gde joj je i mesto, kaže Stoltenberg.
Generalni sekretar ističe da "saveznici Ukrajini već pružaju pomoć bez presedana" i dodaje da je uveren da "ukrajinske snage sada imaju kapacitete koji su im potrebni da oslobode 'okupirane' delove zemlje".
"NATO radi na višegodišnjem paketu podrške, uz snažno finansiranje. Ovo će obezbediti odvraćanje i odbranu Ukrajine na duži rok, pomoći u obnovi njenog bezbednosnog i odbrambenog sektora i tranziciji Ukrajine sa doktrina, opreme i obuke iz sovjetskog doba na punu interoperabilnost sa Alijansom, rekao je Stoltenberg.
On ističe da se na sastanku ministara spoljnih poslova NATO govorilo i o unapređenju postojeće Komisije NATO-Ukrajina ka novom Savetu NATO-Ukrajina kao i o aspiracijama Ukrajine za članstvo i dodaje da se nada da će na samitu u Viljnusu doći do konsenzusa.
"Rusija nema pravo veta. Svi saveznici se slažu da će Ukrajina postati članica NATO. Istovremeno, sada je najvažnije obezbediti da Ukrajina prevlada kao suverena i nezavisna država. Ne znamo kada će se rat završiti, ali moramo da obezbedimo da kada se to dogodi, imamo kredibilne aranžmane koji će garantovati bezbednost Ukrajine u budućnosti i prekinuti ciklus ruske agresije", zaključio je Stoltenberg.