Svet

Nakon hapšenja u Crnoj Gori, južnokorejski biznismen prebacio milione preko lažne kompanije

Državljanin Južne Koreje našao se u fokusu predizborne kampanje u Crnoj Gori nakon što je poslao pismo zvaničnicima u kojem tvrdi da je sarađivao sa liderom Pokreta Evropa sad Milojkom Spajićem
Nakon hapšenja u Crnoj Gori, južnokorejski biznismen prebacio milione preko lažne kompanijeGetty © Michael Regan

Južnokorejski tužioci tvrde da je Do Kvon nakon hapšenja u Crnoj Gori prebacio kriptovalute vredne 29 miliona evra preko lažne kompanije.

Dan Seong-hana, direktor kancelarije tužioca južnog okruga u Seulu, juče je rekao da su suosnivač kompanije "Tera" Do Kvon ili njegova filijala preneli vrednu kripto imovinu, objavio je portal RTCG.

Piše i da korejski tužioci takođe pokušavaju da utvrde gde je završila transakcija kripto sredstava povezanih sa "Luna foundejšn Gard" (LFG).

Seong-han je rekao i da su istrage otkrile da Do Kvon i njegove filijale još uvek drže preko 13 miliona dolara u švajcarskoj banci "Signum bank AG". Tužioci su u Južnoj Koreji podigli optužnice protiv deset ljudi, uključujući suosnivača kompanije "Tera" Danijela Šina.

Crnogorski tužioci ponovo su uložili žalbu na odluku suda o puštanju Do Kvona na slobodu, u predmetu falsifikovanja pasoša. Odluku o žalbi doneće Viši sud.

Portal "Koingape" podseća da je u fokusu javnosti poslednjih dana pismo u kojem Do Kvon navodno saopštava detalje o povezanosti sa liderom Pokreta Evropa sad Milojkom Spajićem.

Korejski državljani se u Crnoj Gori terete da su izvršili krivično delo falsifikovanje isprave, za koje je predviđena kazna zatvora u trajanju od tri meseca do pet godina.

Južnokorejski tužilac, koji vodi istragu o propalom kripto projektu Terra-Luna, saopštio je da osnivač te kompanije Do Kvon treba da bude izručen Seulu radi suđenja. Južna Koreja i SAD su zatražile njegovo izručenje kako bi se suočio sa optužbama u vezi s kolapsom njegove kripto imperije, vredne 40 milijardi dolara.

image