Predstavnici populista u Evropskom parlamentu Joakim Kuhs i Gunar Bek iz partije "Alternativa za Nemačku", kritikovali su plan EU da smanji zavisnost od ruskih energenata, jer na taj način zelenoj agendi daje prioritet u odnosu na potrebe građana.
Evropska komisija sada otvoreno plan smanjenja zavisnosti, inače imenovan kao "RipauerEU" naziva načinom za "ubrzavanje zelene tranzicije", pa poslanici kažu da plan više nije u skladu sa svojom prvobitnom svrhom, jer u prvi plan stavlja briselsku zelenu ideologiju.
"Projekat za klimu se sada izrađuje iz paketa hitne podrške za zemlje koje najviše zavise od ruskog gasa. 'RipauerEU' će postati instrument 'Zelenog dogovora EU' jer neće promovisati ulaganja u nuklearnu energiju, naftu i određene vrste gasa. A to je neophodno da bi se zatvorio jaz u snabdevanju energijom nastao posle prekida sa ruskim gasom", rekao je Bek.
On je istakao i da taj plan neće "promovisati energetsku nezavisnost EU, već povećava energetsku zavisnost između država članica".
"Nafta je eksplicitno uklonjena iz plana, a ulaganja u bušenje nafte, na primer, u Severnom moru su vitalna komponenta energetske nezavisnosti EU. Ukratko, Parlament rebrendira 'RipauerEU' u aneks 'Zelenog dogovora' umesto da pomaže zemljama da ubrzaju svoje razdvajanje od ruskog gasa", rekao je on.
Kuhs ističe da će u okviru projekta biti potrošene milijarde poreza na podsticanje briselskog projekta-ljubimca "Grin Dil" i to na način koji bi građanima Evrope doneo malu materijalnu korist.
"Brisel preusmerava novac kako bi pokušao da spase svoju neuspelu tranziciju zelene energije. Trebalo bi da podržimo nemačke nuklearne elektrane i rešimo nedostatak energije iz uglja. Finansiranje hidrauličkog frakturisanja u EU bi bilo jeftinije od uvoza LNG-a (prirodnog tečnog gasa) i pomoglo bi nam da postanemo nezavisni od nestabilnih svetskih tržišta", ističe Kuhs.
On se osvrnuo i na izdvajanje tri milijarde dolara za uspostavljanje "Evropske banke vodonika", rekavši da projekat uopšte nije efikasno korišćenje sredstava poreskih obveznika prikupljenih od građana EU koji se teško bore.
Projekat pod pokroviteljstvom predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen prethodno je kritikovan kao "očigledno ludilo" i od strane šefa jedne ekološke organizacije, prenosi "Brejtbart".
"Fon der Lajen je u svom govoru o stanju Unije iznela smešnu ideju o stvaranju banke vodonika kao dela 'RipauerEU'. Sada čak i zvaničnici EU priznaju da bi ovo bilo nekonkurentno, ali se uprkos tome drže ludih ideja poput ove. Na ovaj projekat će biti potrošeno 3 milijarde evra, a građani ne znaju kako da plate račune", naglasio je Kuhs.